Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, Bunica este internata in spital pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, Bunica este internata in spital pentru fizioterapie, ...

Buna seara,

Bunica este internata in spital pentru fizioterapie, iar asistentele fie nu au blocat rotile patului, fie patul nu este stabil, insa cand a coborat patul a alunecat si ea si-a fracturat soldul.
As fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat, ar trebui facuta o plangere?

Multumesc!
Puteti sesiza in scris, cu nr. de inregistrare/ data, colegiul medicilor din judet si/ sau deschide actiune in instanta civila impotriva spitalului si cere daune materiale si/ sau daune morale. Instanta va dispune efctuarea unei expertize tehnice judiciare pentru pat si o expertiza medicala pentru modul de actiune al persoanelor responsabile.
In mod normal, spitalul ar trebui sa faca o cercetare interna a evenimentului produs si sa stabileasca responsabilitatile. Puteti cere instantei sa dispuna ca spitalul sa depuna la dosar acest document.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca