avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca un contract de vanzare ...

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca un contract de vanzare cumparare cu abitatie viageră,mai poate fi atacat de una din persoanele titulare ramase în viața ,care a "transferat"proprietatea unuia dintre copii,iar acesta se comporta revoltător.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:21, 12 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Atacat" pentru care motiv?
Conform contractului, proprietarii au primit bani (pretul vanzarii), iar atat timp cel ramas in viata este lasat sa locuiasca in imobil, contractul este respectat.
Comportamentul ulterior al cumparatorului nu are relavanta juridica.
Ultima modificare: Luni, 12 Septembrie 2022
raluk0207, utilizator
nu, dar il poate da afara si sa il evite pana moare, aia e. Va trebui sa se descurce singur fara ajutor de la copil.
Are pensie ?
Multumesc pt raspuns.Parca ar fi diferit fata de raspunsul precedent?Are pensie,dar nu numai ca nu este întreținut,dar cel rămas este persecutat continuu.De primit bani nu se pune problema,ca nu a primit nimic,a făcut actul numai ca ceilalti frați sa nu primească nimic.Si cum poate fi dat afara,nu prin "atacarea"actului (in instanta?)?

gi-jane2 a scris:

nu, dar il poate da afara si sa il evite pana moare, aia e. Va trebui sa se descurce singur fara ajutor de la copil.
Are pensie ?

Dacă se poate face in acest sens,ma puteti ajuta cu un articol,va rog?

mpetrea a scris:

Multumesc pt raspuns.Parca ar fi diferit fata de raspunsul precedent?Are pensie,dar nu numai ca nu este întreținut,dar cel rămas este persecutat continuu.De primit bani nu se pune problema,ca nu a primit nimic,a făcut actul numai ca ceilalti frați sa nu primească nimic.Si cum poate fi dat afara,nu prin "atacarea"actului (in instanta?)?

gi-jane2 a scris:

nu, dar il poate da afara si sa il evite pana moare, aia e. Va trebui sa se descurce singur fara ajutor de la copil.
Are pensie ?



2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
in privinta actului, nu poate face nimic, prostia se plateste.
ce poate face, pt ca are drept de abitatie viagera, poate cere evacuarea copilului daca locuiesc impreuna.
daca ajunge in nevoie, ii poate cere fiului intretinere fara legatura cu contractul.
Obligația de întreținere există între soț și soție, rudele în linie dreaptă, între frați și surori, precum și între celelalte persoane anume prevăzute de lege (art. 516 din Codul civil).



Potrivit art. 750 Cod civil, „Titularul dreptului de abitaţie are dreptul de a locui în locuinţa nudului proprietar împreună cu soţul şi copiii săi, chiar dacă nu a fost căsătorit sau nu avea copii la data la care s-a constituit abitaţia, precum şi cu părinţii ori alte persoane aflate în întreţinerea sa.”
Ultima modificare: Luni, 12 Septembrie 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cumparare apartament cu clauza abitatie viagera liliana.suciu liliana.suciu Subiect: Contract de vanzare cumparare apartament cu clauza abitatie viagera -am contract de vanzare cumparare apartament , cumparat de la fostul ... (vezi toată discuția)
Desfacerea unui contract de vanzare cumparare cu habitatie viagera dragaeugen dragaeugen in anul 2014 mi-am vandut apartamentul proprietate personala,cumparat inainte de a ma casatori,fiind in divort cu sotia ,am cumparat cu banii obtinuti un alt ... (vezi toată discuția)
Am făcut la notar un act cu abitatie viageră unuia dintre cei ... Am făcut la notar un act cu abitatie viageră unuia dintre cei doi copii ai mei,pe casă părinților mei, pe care am renovat-o,singura .Mama mea este ... (vezi toată discuția)