Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita -credit din 2006
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita -credit din 2006

Buna ziua ,

In anul 2006 am contractat un credit de la BRD pe 10 ani , la care am achitat pana in 2010 .In 2011 am fost preluat de o firma de recuperare , iar pana in 2013 am mai achitat o parte din sold acestora, dupa care nu am reusit sa mai achit nimic.Pana in 20016-2017 nu am primit nici o instiintare de la acestia , iar din 2017 si pana astazi , cumva la 6 luni primesc la domiciciliul o instiintare de executare silita .Mai exact sunt informat ca este inregistrat la BEJ un dosar pe numele meu si ca sa nu fiu executat silit ( executare imobiliara ,mobiliara,cat si poprire pe conturi ) sa-i contactez pt.a ajunge la o intelegere cu firma de recuperare .
Desi in acest moment nu realizez venituri si nu detin bunuri mobile sau imobiliare , as vrea sa-mi spuneti daca dupa o perioada de mai bine de 10 ani de la contractare , firma de recuperare mai poate sa ma execute ?
In acest moment as putea face contestatie ?
Ce cai de atac pot avea in acest moment ?
anttonnio, utilizator
Probabil sunt somatii, notificari prealabile, cu scop de intimidare emise de catre recuperatori. Doar in momentul in care primiti adresa emisa de executorul judecatoresc si o Incheiere de incuviintare a executarii silite pronuntata de catre instanta de judecata, din acel moment puteti formula contestatie la executare in termen de 15 zile de la data luarii la cunostinta a executarii sau comunicarii primite de la executor. Contestatia de inainteaza instantei de judecata.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Atata vreme cat firma de recuperare nu inainteaza dosarul in instanta pt.a obtine incuviintarea executararii silite ,aceasta din urma poate incuviinta popriri asupra conturilor personale sau a bunurilor imobile sau mobile?

Este legal ca firma de recuperare sa tina activa creanta atata vreme ( mai exact de aprox.10 ani ) , in conditiile in care creditul a fost contractat in 2006 ?Exista un temei legal , in care in fucntie de termenul scurs de la contractare , creditul sa se prescrie ?
Nu se pot propri veniturile daca nu s-a incuviintat executarea silita de catre instanta. Daca este prescrisa sau nu , instanta stabileste.