Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie fortata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie fortata

femeie ,nascuta la data de 01.01.1951
angajata din data de 01.01.1981
angajatorul doreste pt. a scapa de povara disponibilizarilor,
sa scape de cei in pragul pensiei;
ce solutii as avea de ales, in situatia in care mi s-ar cere sa plec din institutie mai devreme de data pensionarii :01.10.2010
-pot alege varianta somajului ?
-daca raspunsul este da , acest lucru imi va afecta la pensie
-daca plec din institutie cu 3-4 luni inainte de data limita de pensionare,pot plati personal cotizatia la directia muncii pt a iesi la pensie la termen
va multumesc anticipat !!!
Dacă dvs. sunteţi născută la 01.01.1951 şi aveţi o vechime de cel puţin 12 ani şi 4 luni, încă din luna septembrie 2009 puteaţi ieşi la pensie pentru limită de vârstă !
Nu ştiu de unde aveţi data de 01.10.2010 ca dată de ieşire la pensie, dar nu este corectă. Mai mult, stagiul complet de cotizare pentru dvs. este de 27 ani şi 4 luni, iar dacă spuneţi că lucraţi din 1981, chiar îl depăşiţi !
În situaţia în care aveţi deja condiţiile pentru pensie, nu vă mai puteţi înscrie la şomaj, ci trebuie să depuneţi cererea de pensionare.
1. Daca prezentate de dvs. sunt reale ati fi putut beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu septembrie 2009, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 8 luni.
2. Cine v-a spus de 01.10.2010 si in ce baza? Poate e ceva ce nu ne-ati spus.
3. Eu zic sa va grabiti sa depuneti dosarul de pensie pana nu apare noua lege care s-ar putea sa nu va fie prea favorabila.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
a fost o greseala la tastare
anul nasterii 01.12.1951
1. Atunci iesiti la pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2010, la 58 de ani si 11 luni.
2. Puteti solicita pensie anticipata partiala pentru cateva luni, pana in noiembrie 2010.
3. Revin cu propunerea anterioara de a iesi la pensie anticipata partiala inainte de aparitia noii legi a pensiilor.