Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Ce acte imi sunt necesare pt eliberarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Ce acte imi sunt necesare pt eliberarea duplicatului ...

Buna ziua,

Ce acte imi sunt necesare pt eliberarea duplicatului certificatului de deces al fiului meu?

Multumesc.
Duplicatul certificatului de deces se eliberează de serviciul stare civilă al primăriei care a înregistrat decesul, la cererea oricărui membru al familiei sau altei persoane indreptăţite.

Documente necesare:
- act de identitate solicitant
- timbru fiscal de 4 lei
- cerere tip: [ link extern ]
- dacă se ridică prin persoană împuternicită sau avocat - procură specială sau împuternicire avocaţială