Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc parcare reședință Am achiziționat o locuință ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc parcare reședință Am achiziționat o locuință dar nu ...

Loc parcare reședință
Am achiziționat o locuință dar nu am cumpărat și loc de parcare,locuri care se puteau cumpăra odată cu achiziționarea locuinței la un anumit preț, pe care era trecut în actul de vanzare cumpărare,cu cadastru și tot ce este necesar pe numele proprietarului.
Pe lângă locurile deja existente și enumerate mai sunt unele spatii unde se pot parca autoturismele dar nu este marcat în acest sens( nu îngreunează nici trecerea altor autovehicule și nici parcarea celorlalte autovehicule ale proprietarilor).
Președintele de asociație m i a pus în vedere sa mut autovehiculul de pe această,,rezerva".
Ce pot sa risc în această situație ?
Parcarea este privată și nu are nici o legătură cu primăria sau poliția.
Mulțumesc.
Am uitat sa menționez ca locurile de parcare sunt aprox.380 în totalși locuințe sunt 498 în acest complex.
CM1968, utilizator
Asociatia nu este proprietara, asa ca nu riscati nimic, daca nu e proprietatea privata a cuiva.
Orice parcare indifferent de statutul acesteia intra sub incidenta autoritatii politiei rutiere
Inclusiv in parcarile din cadrul moll-urilor sau hypermarket, care sunt private,autoritatea politiei are competenta sa intervina in situatii care implica vehicule si nerespectarea dispoztiilor HG nr 195/2002 actualizata
Și în cazul în care locurile de parcare sunt cu mult mai puține față de numărul locuințelor ?
Care este procedura legală?
Doresc sa cumpăr loc de parcare dar nu mai sunt...

ynocentta a scris:

Orice parcare indifferent de statutul acesteia intra sub incidenta autoritatii politiei rutiere
Inclusiv in parcarile din cadrul moll-urilor sau hypermarket, care sunt private,autoritatea politiei are competenta sa intervina in situatii care implica vehicule si nerespectarea dispoztiilor HG nr 195/2002 actualizata

Nu mai dezinformati, codul rutier spune asa:
Articolul 143
Se interzice staționarea voluntară a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;
b) în zona de acțiune a indicatorului cu semnificația "Staționarea interzisă" și a marcajului cu semnificația de interzicere a staționării;
c) pe drumurile publice cu o lățime mai mica de 6 m;
d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietățile alăturate drumurilor publice;
e) în pante și în rampe;
f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificația "Staționare alternantă", în altă zi sau perioadă decât cea permisă, ori indicatorul cu semnificația "Zona de staționare cu durata limitată" peste durata stabilită.
[ link extern ]

In care dintre aceste cazuri, specificate in lege, incadreaza politia rutiera stationarea pe o proprietate comuna rezidentiala ? Asta ca sa poata da vreo amenda, conform OUG 195/202.

Politia rutiera nu se ocupa de asa ceva, nu vine ea cind e accident fara victime, iti spune sa faci amiabila, ce sa vina pe o proprietate privata sa dea amenzi de stationare interzisa. In parcarile de la mall-uri care sunt la suprafata e drum public.

ynocentta a scris:

Orice parcare indifferent de statutul acesteia intra sub incidenta autoritatii politiei rutiere
Inclusiv in parcarile din cadrul moll-urilor sau hypermarket, care sunt private,autoritatea politiei are competenta sa intervina in situatii care implica vehicule si nerespectarea dispoztiilor HG nr 195/2002 actualizata

latka, moderator
@latka
Dar asociatia de locatari poate face contract cu firme de ridicare,blocare autoturisme personale în această situație relatata mai sus.
Manuela Rășină, administrator