Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare

Buna ziua,
Va rog sa-mi da-ti un sfat cum trebuie sa procedam din punct de vedere legal.Drumul din fata blocului este proprietate privata a tuturor proprietarilor din acel bloc(nu l-am cedat primariei).Vrem sa facem parcari pt proprietarii din blocul nostru.Daca au dreptul la aceste parcari si persoanele care detin garaj?Care nu au masina?Cine stabileste taxa,ce suma,unde sa achitam?
Multumesc!
In conditiile in terenul apartine proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari,modalitatea de repartizare spatii cu destinatia de parcare auto,criteriile de repartizare,contravaloare spatiu parcare,cate locuri se pot acorda unui proprietar,urmeaza sa fie hotarata de catre adunarea generala prin votul participantilor
Avand in vedere ca terenul este proprietate privata,c/v sume concesionare spatii de parcare vor fi achitate catre asociatia de proprietari,care prin adunarea generala va hotari modalitatea de utilizare a acestora-de regula se utilizeaza pentru intretinere si reparatii parti comune
Multumesc pentru raspuns!