avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte teren loc de parcare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte teren loc de parcare

Buna ziua.Am si eu o nelamurire...locuiesc intr-un bloc de 48 de aprtamente unde fiecare apartam.are o cota parte din teren aprox.40 mp de apartam(cea ce reprezenta normal un loc de parcare)....este legal sa-mi ingradesc un loc de parcare(fac acest lucru datorita neintelegeriilor dintre locatari...normal toti am avea 1 loc de parcare dar mai avem vecinii cu 2-3 locuri de parcare)...ca sa am trecut pe acte acel loc daca se poate ce pasi ar trebui sa urmez.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:12, 24 Noiembrie 2013
1-De regula , terenul din jurul imobilelor de locuit in comun apartin de domeniul public local,care poate dispune in conditii legal prevazute concesionarea de spatii cu destinatia de parcare auto
2-
are o cota parte din teren aprox.40 mp de apartam



Aceasta cota parte din teren este individualizata la nivelul terenului unde aveti interesul parcarii auto ?
Spatiul in discutie este amenajat si semnalizat drept parcare auto?
Daca statutul terenului este domeniu public nu puteti sa treceti terenul pe actele dv,eventual sa desfasurati demersuri la autoritatea locala pentru executare parcare si concesionare spatiu de parcare cu achitarea anuala de obligatii
da fiecare apartament are o cota parte comuna conform contract .c-v din terenul aceasta 41/1895(aprox.40,169 mp)...este proprietatea tuturor locatariilor...terenul este proprietate privata
Daca terenul are statut privat,utilizarea acestuia,legal revine tuturor proprietarilor
Solutionarea problemei dv sta in puterea presedintelui de asociatie,care sa dispuna masuri concrete ,astfel incat spatiile cu destinatia de parcare sa fie repartizate corect,nu in sistemul "primul venit primul servit ",respectiv cei care detin 2,3 auto sa ocupe abbuziv si spatiile de parcare pentru care nu detin suprafata ,ocupa si incalca dreptul altor proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primaria a anulat dreptul la proprietate inclusiv de parcare autoturisme dvneagu28 dvneagu28 In contractul de cumparare al apartamentului este prevazuta cota individza de teren 4,96 % din terenul potrivit deciziei Primariei 402/01.07.1991 plus 16,54 mp ... (vezi toată discuția)
Contract cu nr. din buc. parcata mașina cu nr din constanta Cris07091985 Cris07091985 Vin cu rugămintea sa ma ajutați cu o problema. În blocul unde stau este făcuta o parcare, realizata de toți locatari, iar din blocul de lângă a reușit ... (vezi toată discuția)
Parcare spatii comune p_lacri p_lacri Buna ziua, Recent am cumparat un apartament intr-un bloc care in spate are parcare (parcarea blocului). Pe CF si pe contractul de vanzare cumparare scrie ... (vezi toată discuția)