avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilire salariu de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilire salariu de baza

Buna ziua am o intrebare
in anul 2008 am terminat studiile superioare, in martie 2009 mi s-a aprobat transformarea postului din analist programator ajutor in analist, programator, inginer de sistem cu studii superioare conform OG 15 cu o marire salariu de pana la 20%
Cand am primit decizia din partea directiunii era specificata in ea urmatoarele:
Directorul numit in baza _____ avand in vedere adresa nr. emisa de ISJ prin care se aproba transformarea postului din analist programator ajutor in analist, programator, inginer de sistem cu studii superioare si a urmatoarelor: O.G. 15/2008, (art.7. alin (1), alin (2) şi alin (3)), OUG nr. 41/2009, H.G. nr. 281/1993, Legea 154/1998 anexa X precum şi H.G. nr. 749/1998 art. 16 alin (1), alin (2) şi alin (3) decide:

Art.1. Promovarea d-nei _____ pe postul de analist programator inginer de sistem gradatia IA începând cu data de 01.0932009, asigurand o crestere salarială de pană la 20% conform legislaţiei în vigoare.
Art.2. Evaluarea performanţelor profesionale individuale se va face peste 6 luni conform legislaţiei în vigoare.
Art.3. Serviciul secretariat va duce la îndeplinire prezenta decizie

Legea 154 anexa X abroga HG 281 in care era specificat ca promovarea se face la o vechime minima de 2 ani iar iar aceasta Lege 154 are ca metodologie de aplicare HG 749 care spune la art. 16 (1) Procedura de măsurare şi de evaluare a performantelor profesionale individuale este un proces continuu, coordonat de către compartimentul de gestiune a resurselor umane.
(2) Angajatorul va stabili, după primul an de aplicare a legii, momentul pentru măsurarea anuala a rezultatelor evaluării performantelor profesionale individuale.
(3) Prevederile alin. (2) nu se aplica în următoarele situaţii:
a) persoanelor angajate ca debutanti, pentru care evaluarea se face după expirarea perioadei corespunzătoare stagiului de debutant;
d) angajaţilor promovati într-o alta funcţie de execuţie sau într-o funcţie de conducere, precum şi celor angajaţi din afară unităţii, pentru care momentul de evaluare se stabileşte de conducerea fiecărei instituţii publice;

intrebarea mea in luna noiembrie am facut personal o cerere in care ceream evaluarea performantelor profesionale care conform deciziei trebuia sa se faca la 6 luni dar probabil din neglijenta sa nu spun poate rea vointa nu a avut loc in decembrie a fost aprobata cererea si a avut loc evaluarea performantelor individuale si salariul a fost stabilit in urma acestei evaluari la limita maxima de catre director dar contabila refuza acest lucru spunand ca nu poate face 2 promovari in acelasi an are dreptate sau nu
eu nu consider 2 promovari ci in martie am trecut pe un post cu studii superioare fiind limitata de lege la o crestere salariala de 20%, fisa postului a fost completata cu activitati specifice postului de studii superioare iar conform HG 749/1998 evaluarea poate fi facuta atunci cand decide directorul si totusi din martie si pana in decembrie sunt chiar 9 luni
Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca am acest drept sau daca contabila are dreptate
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 11:02, 20 Ianuarie 2010
In cazul dvs, eu consider ca este vorba de o promovare pe o functie de executie corespunzatoare studiilor absolvite (in martie) si de o reevaluare a venitului salarial in cadrul aceleiasi functii si grad profesional, in urma evaluarii performantelor profesionale (in decembrie); asta nu inseamna ca s-au facut doua promovari, intrucat functia si gradul profesional au ramas aceleasi...s-a modificat doar salariul de baza aferent, stabilit intre limite, conform legislatiei in vigoare la acea data.
Mai am o intrebare daca pana la urma nu vrea si nu vrea contabila sa accepte incadrarea in limita maxima ma pot adresa instantei ca fiind acesta un litigiu de munca
Pueti face o sesizare la directorul unitatii...poate ca ar fi utila o discutie cu d-na contabila si cu biroul de resurse umane...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accedere trepte superioare mustak mustak Buna ziua, Lucrez in sistemul bugetar. Am citit ca guvernul a inghetat posturile vacante ale bugetarilor pe 2008. Acesta masura este aplicata si la trecerea ... (vezi toată discuția)
Crestere salariala a personalului contractual din sectorul bugetar prin evaluarea performantelor profesionale individuale IORDANA IORDANA Potrivit art. 6 din O.G. 10/2008, personalul contractual din sectorul bugetar, salarizat intre limitele corespunzatoare functiei, poate beneficia ... (vezi toată discuția)
Promovare salariat care nu ocupa post unic..... lia19. lia19. Avem un salariat economist II care ne someaza sa-l promovam economist I.Precizez ca in institutie mai exista economisti deci salariatul in cauza nu reprezinta ... (vezi toată discuția)