Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua. Daca sunt functionar public pot desfasura ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua. Daca sunt functionar public pot desfasura activitati ...

Buna ziua. Daca sunt functionar public pot desfasura activitati de asigurari si creditare prin PFA? (nu ca angajat)
Puteti.
Codul Administrativ
Art. 436. – Desfăşurarea de activităţi în sectorul public şi în sectorul privat
Funcţionarii publici pot desfăşura activităţi remunerate în sectorul public şi în sectorul privat, cu respectarea prevederilor legale privind incompatibilităţile şi conflictul de interese.

Legea 161/2003
Art. 96
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.
Multumesc frumos, o zi placuta sa aveti