Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare de personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare de personal

Buna ziua
Am o firma si as vrea sa angajez o persoana.Poate sa imi spuna cineva ce ar trebui sa fac?Trebuie deschis post?Si daca voi vrea sa renunt la el,postul va trebui inchis?Sau va ramane deschis si va aparea ca liber la fortele de munca?
Postul/posturile vacante se comunica la AJOFM si au o valabilitate stabilita, in general 30 de zile. Daca in aceasta perioda nu se ocupa se reia procedura.
Si mai apoi,se poate inchide postul?Daca angajatul isi va da demisia?
Angajatorul poate solicita anularea comunicarii ca are post vacant sau, pe parcursul derularii relatiilor contractuale de munca, angajatorul poate trece la reorganizarea posturilor prin infiintare de noi posturi sau prin reducerea unora existente, functie de necesitatile tehnice, economice si organizatorice ale firmei.