avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sa aprobat legea cu cela 10 zile la nasterea copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sa aprobat legea cu cela 10 zile la nasterea copilului ? Eu am ...

Sa aprobat legea cu cela 10 zile la nasterea copilului ? Eu am intrebat astazi la firma si am primit un raspuns” noi nu stim nimic de asa ceva”
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:47, 24 Septembrie 2022
Tatăl copilului nou-născut care are calitatea de lucrător are dreptul la un concediu paternal plătit de 10 zile lucrătoare.
(la 29-08-2022, Alineatul (1) din Articolul 2 din Legea 210/1999 a fost modificat de Punctul 2, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 117 din 26 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 845 din 29 august 2022 )
Ultima modificare: Joi, 22 Septembrie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu ieri am facut cererea, si mi au dat o cerere tip in care specifica de 5 zile ,si cand le am zis de 10 au zis ca nu stiu nimic sa sa o fac pe asta, imi mai pot lua si diferenta de 5 zile ?
Da, o puteți lua..aratati-le textul de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere tata la nasterea copilului friday_325 friday_325 Buna ziua, ma intereseaza daca in calitate de angajator sunt obligat sa acord 5 zile de concediu tatalui, la nasterea unui copil, daca nu exista contract ... (vezi toată discuția)
Nastere copil simona.elisa simona.elisa la nasterea copilului care este perioada in care imi pot lua cele 5 zile? este o anumita perioada? multumesc (vezi toată discuția)