Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sa aprobat legea cu cela 10 zile la nasterea copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sa aprobat legea cu cela 10 zile la nasterea copilului ? Eu am ...

Sa aprobat legea cu cela 10 zile la nasterea copilului ? Eu am intrebat astazi la firma si am primit un raspuns” noi nu stim nimic de asa ceva”
Tatăl copilului nou-născut care are calitatea de lucrător are dreptul la un concediu paternal plătit de 10 zile lucrătoare.
(la 29-08-2022, Alineatul (1) din Articolul 2 din Legea 210/1999 a fost modificat de Punctul 2, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 117 din 26 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 845 din 29 august 2022 )
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu ieri am facut cererea, si mi au dat o cerere tip in care specifica de 5 zile ,si cand le am zis de 10 au zis ca nu stiu nimic sa sa o fac pe asta, imi mai pot lua si diferenta de 5 zile ?
Da, o puteți lua..aratati-le textul de lege.