Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Sunt pensionar grad 2 de invaliditate , mi se opreste ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Sunt pensionar grad 2 de invaliditate , mi se opreste CASS. Daca ...

Sunt pensionar grad 2 de invaliditate , mi se opreste CASS. Daca inchiriez o proprietate , se va plati un CASS cumulat,sau ramane acelasi?
Multumesc
Din pensie NU vi se opreste CASS , pensionarii ( toti ) sunt asigurati la sanatate fara plata vreunei contributii . Se retine doar impozitul de 10% pentru suma care depaseste 2000 lei si - daca exista - popriri pe pensie , altceva nimic .
Stimate/stimata CHKa, sesizati diferenta dintre ce afirm si ce intreb? Ati dat dovada de analfabetism functional si n-ar trebui sa mai aveti dreptul sa raspundeti la nici o intrebare.
Daca nu va e de folos ceea ce v-am spus , sunteti liber sa ignorati . Dreptul de a raspunde la o intrebare - raspuns bun sau prost - il am din regulamentul forumului , daca respect conditiile acestuia . Incercati sa nu catalogati pe nimeni , chiar daca - in opinia dvs. - este un analfabet functional , e posibil sa nu fiti in masura sa o faceti . Din postul dvs. “ Sunt pensionar grad 2 de invaliditate , mi se opreste CASS “ , dvs. ce intelegeti ? De contributii la venitul din chirii eu nu am spus nimic pentru ca nu stiu , va va raspunde - probabil - un consultant fiscal . Dar din pensii STIU , nu vi se opreste nimic pentru asigurarea de sanatate . Daca porniti de la premise gresite , nici concluziile nu pot fi decat gresite .
CHKa, utilizator
@ciupop
Se va plati CASS pentru venitul din inchiriere daca, cumulat sau nu cu alte venituri extrasalariale ce se declara in declaratia unica, depasesc 12 salarii minime.
Multumesc elenazan.
ciupop, utilizator