Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, am o poprire pe cont și as vrea sa va ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, am o poprire pe cont și as vrea sa va intreb dacă ...

Buna ziua, am o poprire pe cont și as vrea sa va intreb dacă este un termen limita in care trebuie achitata datoria. Trebuie sa plătesc 1/3 din salariu timp de 4 luni ca sa fie achitata complet amenda. Iar după ce se plateste toată amenda, aceasta va dispărea de la taxe și impozite automat sau am nevoie de o hârtie de la banca care sa ateste ca s-a plătit datoria? Multumesc!
la achitarea datoriei, aceasta va disparea de la taxe si impozite, insa pentru ridicarea popririi va trebuie un document tot de la taxe si impozite.
Pai eu pe cont am blocată suma respectiva (amenda). După ce se achita, am inteles ca va fi deblocat contul. Îmi trage in fiecare luna o treime din venit. Nu cred ca as mai avea nevoie de o hârtie de la taxe și impozite, odată ce nu îmi va mai apărea cu minus in balanța de la banca, bănuiesc ca se va debloca și contul

adriandimitriu a scris:

la achitarea datoriei, aceasta va disparea de la taxe si impozite, insa pentru ridicarea popririi va trebuie un document tot de la taxe si impozite.

Cel la cererea căruia se poprește contul este cel care solicită ridicarea popririi bancare sau va elibera un înscris din care rezultă că datoria a fost achitată, înscris cu care debitorul va merge la bancă pentru ridicarea popririi.
Banca n-are nici o vină, este doar un terț poprit. Banca a primit adresă de poprire și s-a conformat.
Nu puteți rezolva nimic cu banca că nu-i vina băncii.

Scoateți adeverință de la taxe și impozite și duceți la bancă pentru deblocarea contului.
Dapix, utilizator
Mie acum îmi apare suma cu minus, după ce se retrage tot cât e necesar mai trebuie sa merg la taxe și impozite sa iau vre-o hârtie sau se plateste practic automat și nu mai am treaba. Deja din cât aveam cu minus, am plătit jumătate și ușor ușor se va plăti toată suma direct de la banca. Bănuiesc ca nu am treaba cu cei de la taxe și impozite atâta timp cât banca trage in fiecare luna cât e nevoie, nu?

Dapix a scris:

Banca n-are nici o vină, este doar un terț poprit. Banca a primit adresă de poprire și s-a conformat.
Nu puteți rezolva nimic cu banca că nu-i vina băncii.

Scoateți adeverință de la taxe și impozite și duceți la bancă pentru deblocarea contului.