avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua Am nevoie de un sfat intr-un proces de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua Am nevoie de un sfat intr-un proces de ieșire din ...

Bună ziua
Am nevoie de un sfat intr-un proces de ieșire din indiviziune, eu fiind reclamantul.
Avocatul angajat de mine nu a menționat martorii nici în chemarea în judecata, nici în răspunsul la întâmpinare, argumentând ca nu i s-a părut important sa răspundă la întâmpinare.
Drept urmare, judecătorul a dispus sa nu mai pot chema martori, doar partea adversa are acest drept.
Mai pot indrepta lucrurile acum? Schimbând avocatul, ma gândesc?
Cel mai recent răspuns: adrianharca , utilizator 12:09, 4 Octombrie 2022
Incercati sa angajati alt avocat și poate rezolva dar numai i condițiile legii se poate.

Sfatul meu este sa mergeti cu actele la avocat pentru o consultatie juridica mai înainte de a angaja alt avocat deoarece sa va ia cazul la grămadă nu va ajuta.
Sa nu fie gratuita consultanta juridica pentru ca riscati sa nu schimbați nimic decât...avocatul si fara sa va ajute.
Înțeleg ca ati cauta soluții și nu sa tot angajati avocati asa aiurea...

Daca noul.avocat va spune ca nu se mai poate rezolva puteți rămâne cu acelasi vechi avocat.

Omul trebuie sa își angajeze cel mai bun avocat pe care si-l permite și nu sa angajeze avocat doar ca sa nu spună ca nu are avocat.
Din păcate, mulți oameni angajează avocat doar ca sa nu zică ca nu are avocat ceea ce în multe cazuri nu ajuta...

Oamenii vor sa plătească foarte putin și nu prea au cum sa găsească avocat atent la detalii în acest caz...
Se poate întâmpla ori ca avocatul sa fie foarte ocupat ori sa nu poată înțelege detaliile și strategia necesara pentru proces.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Duminică, 25 Septembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De vreme ce proba cu martori nu determina amânarea cauzei, instanța trebuia să vă admită proba în baza art. 254, alin. 2, pct. 4, cod procedută civilă:
Alin. 1 al articolului menționat prevede că „Probele se propun, sub sancţiunea decăderii, de către reclamant prin cererea de chemare în judecată, iar de către pârât prin întâmpinare, dacă legea nu dispune altfel. Ele pot fi propuse şi oral, în cazurile anume prevăzute de lege„.
Alin. 2, pct. 4, prevede că „Dovezile care nu au fost propuse în condiţiile alin. (1) nu vor mai putea fi cerute şi încuviinţate în cursul procesului, în afară de cazurile în care:

pct. 3 „administrarea probei nu duce la amânarea judecăţii„.
Este evident că administrarea probei nu ducea la amânarea cauzei, având în vedere că s-a stabilit un nou termen.

Puteți ataca în apel acest aspect.
Ultima modificare: Duminică, 25 Septembrie 2022
Adrian ALBU, Avocat
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Până când se poate cere proba ? oanaportar oanaportar Bună seara ! Tatăl meu are un proces de moștenire - Apel. Fratele reclamant nu a depus înscrisuri. Iar al treilea frate a fost chemat și el în ... (vezi toată discuția)
Buna ziua astăzi am avut un termen litigii de munca contestație ... nicoleta_elena nicoleta_elena Buna ziua Astăzi am avut un termen litigii de munca contestație decizie încetare CM Pârâta (firma) nu a depus întâmpinare in in cele 25 de zile,a ... (vezi toată discuția)
Decaderea din dreptul de a propune probe cezarad cezarad Ce se intampla in situatia unui proces de divort in care o paratul a fost decazut din dreptul de a propune probe si a invoca exceptii relative? Situatia de ... (vezi toată discuția)