Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună seara, Sunt salariat în cadrul STB SA (RATB). ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună seara, Sunt salariat în cadrul STB SA (RATB). În subunitatea ...

Bună seara,
Sunt salariat în cadrul STB SA (RATB).
În subunitatea în care îmi desfășor activitatea nu există personal pt. efectuarea curățeniei, ceea ce face posibil transformarea toaletelor în focar de infecție.
Exista vreo lege care să oblige angajatorul să angajeze femeie de serviciu ?
Legea sanatatii publice obliga angajatorul sa creeze conditii de igiena la locurile de munca, in vestiare si grupuri sociale.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
Art. 6 (1) Angajatorul are obligaţia de a asigura securitatea şi sănătatea lucrătorilor în toate aspectele legate de muncă.
HG nr. 1091/ 2006 Cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca mentioneaza in anexa 1
Art. 8 In scopul asigurarii securitatii si sanatatii lucratorilor, angajatorul trebuie sa ia toate masurile ca:
c) sa fie curatate cu regularitate, pentru a se asigura un nivel de igiena corespunzator locului de munca, echipamentele si dispozitivele, in special cele mentionate la pct. 6 din anexa nr. 1 si la pct. 6 din anexa nr. 2;
18.3. Cabine de WC-uri si chiuvete
In apropierea posturilor de lucru, a incaperilor de odihna, a vestiarelor si a salilor de dusuri sau chiuvete, lucratorii trebuie sa dispuna de locuri speciale, dotate cu un numar suficient de WC-uri si de chiuvete.
Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate pentru barbati si pentru femei sau utilizarea separata a acestora.
Prin organigrama, angajatorul stabileste inclusiv postul de femeie de serviciu.
Mulțumesc !