Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... sigiliu contor rupt
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

sigiliu contor rupt

buna seara, am cumparat un apartament prin licitatie executorie. Apartamentul avea chiriasi, care au solicitat sa mai stea 3 luni. In acest timp nu am putut intra in apartament. Inainte de a prelua apartamentul Enel a schimbat contoarele in bloc si a gasit sigiliul rupt. Am primit adresa cu invitatie de la Enel pentru a clarifica infractiunea. Nu am intrat decat azi in apartament, la 1 luna dupa schimbarea contorului. Ce pot face pentru a ma disculpa?
Multumesc!
chiriașii nu pot împiedica proprietarul imobilului sa intre in imobil. poate nu sunteți de vina, dar sunteți responsabil, in calitate de proprietar. ați fost neglijent
In calitate de proprietar de bun imobil sunteti reesposabil exclusiv in raport cu autoritatile
Aspectele precizate nu va exonereaza de raspunderea asigurarii starii tehnice a instalatiei interioare bun imobil
Mergeti la sediu lor.Ptr un sigiliu rupt nu au ce sa va faca.Daca a fost umblat in contor atunci da veti avea probleme.
Inseamna ca eu, chirias pot rupe sigiliul si eventual doftorici contorul ca eu nu patesc nimic, nu?

ionutt50 a scris:

Mergeti la sediu lor.Ptr un sigiliu rupt nu au ce sa va faca.Daca a fost umblat in contor atunci da veti avea probleme.

Înseamnă că proprietarul în secunda in care a constatat o astfel de stare de fapt ar trebui să sesizeze poliția.

ibn a scris:

Inseamna ca eu, chirias pot rupe sigiliul si eventual doftorici contorul ca eu nu patesc nimic, nu?

ionutt50 a scris:

Mergeti la sediu lor.Ptr un sigiliu rupt nu au ce sa va faca.Daca a fost umblat in contor atunci da veti avea probleme.