avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... sigiliu contor rupt
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

sigiliu contor rupt

buna seara, am cumparat un apartament prin licitatie executorie. Apartamentul avea chiriasi, care au solicitat sa mai stea 3 luni. In acest timp nu am putut intra in apartament. Inainte de a prelua apartamentul Enel a schimbat contoarele in bloc si a gasit sigiliul rupt. Am primit adresa cu invitatie de la Enel pentru a clarifica infractiunea. Nu am intrat decat azi in apartament, la 1 luna dupa schimbarea contorului. Ce pot face pentru a ma disculpa?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:07, 3 Octombrie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
chiriașii nu pot împiedica proprietarul imobilului sa intre in imobil. poate nu sunteți de vina, dar sunteți responsabil, in calitate de proprietar. ați fost neglijent
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In calitate de proprietar de bun imobil sunteti reesposabil exclusiv in raport cu autoritatile
Aspectele precizate nu va exonereaza de raspunderea asigurarii starii tehnice a instalatiei interioare bun imobil
Mergeti la sediu lor.Ptr un sigiliu rupt nu au ce sa va faca.Daca a fost umblat in contor atunci da veti avea probleme.
Inseamna ca eu, chirias pot rupe sigiliul si eventual doftorici contorul ca eu nu patesc nimic, nu?

ionutt50 a scris:

Mergeti la sediu lor.Ptr un sigiliu rupt nu au ce sa va faca.Daca a fost umblat in contor atunci da veti avea probleme.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Înseamnă că proprietarul în secunda in care a constatat o astfel de stare de fapt ar trebui să sesizeze poliția.

ibn a scris:

Inseamna ca eu, chirias pot rupe sigiliul si eventual doftorici contorul ca eu nu patesc nimic, nu?

ionutt50 a scris:

Mergeti la sediu lor.Ptr un sigiliu rupt nu au ce sa va faca.Daca a fost umblat in contor atunci da veti avea probleme.



Alte discuții în legătură

Preluare de contract de curent (contor care nu are sigiliu si este neconform) AlinaDana28 AlinaDana28 Buna ziua! Am cumparat un apartament cu 2 camere, intr-un bloc de 30 de apartamente, bloc care a functionat in trecut ca hotel. Avem mare problema cu ... (vezi toată discuția)
Enel antoniamaria1 antoniamaria1 buna ziua,acu 3 ani am cumparat un apartament intr-un imobil unde exista un singur contract de curent pt toate apartamentele,si toate facturile veneau la ... (vezi toată discuția)
Adresa de instiintare !buna seara!ma confrunt cu urmatoarea situatie;am primit o adresa ... got2i got2i Buna seara!Ma confrunt cu urmatoarea situatie;am primit o adresa de instiintare de la Enel in care sunt anuntat ca s-au facut verificari la instalatia de ... (vezi toată discuția)