Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutirea ramane aplicata pana la dezbaterea ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutirea ramane aplicata pana la dezbaterea succesiunii?

Buna ziua, am o întrebare privind impozitele si taxele locale,
În cazul unui imobil detinut in coproprietate, scutit de la plata impozitului în baza art.456, lit)t din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, daca SOTUL persoanei incadrate in grad de handicap, este DECEDAT, SCUTIREA de la plata impozitului aferent cotei de 50% de proprietate a sotului decedat, ramane aplicata pana la dezbaterea succesiunii?
george-neagu, moderator
Nu. Se elimina scutirea de la data decesului.
Imi puteti indica baza legala, multumesc