Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am o situatie, eu am contract cu 8 ore in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am o situatie, eu am contract cu 8 ore in cadrul universitatii ...

Buna ziua,
Am o situatie, eu am contract cu 8 ore in cadrul universitatii de stat si un al doilea contract cu 8 ore in privat. Cei de la universitate imi spun acum ca nu am voie sa am 2 contracte de 8 ore concomitent. Ma puteti ajuta cu articolul de lege care sa ma ajute in situatia mea? mi se pare anormal daca mie programul care nu este fix imi permite asta, acum sa renunt la o parte din norma de lucru din privat :(
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, o persoana poate incheia c.i.m. cu norma intreaga / timp partial cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga/ timp partial.
Cornel Vasile, Consilier juridic