avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu brut conform OUG 67/2022
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu brut conform OUG 67/2022

Buna ziua,

Cum pot modifica salariul brut din contract la 2750 conform OUG 67/2022, daca am avut o angajare in luna Iunie, insa nu am aplicat noua varianta a salariului brut?

Se mai poate modifica salariul acum prin Act Aditional?
Sau ce alte variante mai exista?

O mica mentiune, angajarea s-a efectuat in luna Iunie cu un salariu brut de 2600 lei. Aici se mai poate aplica aceasta majorare de 200 lei?

Multumesc,
Zi buna
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2022
Ale232, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:23, 27 Septembrie 2022
Buna ziua,
Majorarea o puteti face prin act aditional, insa cum nu va trece de la salariul de 2550 la 2750 nu veti putea aplica facilitatea de netaxare a celor 200 ron.
zi frumoasa!
Majorarea salariului de 2750 lei de la 01 iunie, se aplica pentru angajările începând cu luna iunie 2022.

Astfel, puteti face corectie in REVISAL la salariu.
Multumesc.

In legatura cu salariul brut de 2600 cu care a fost incadrat initial cum procedez?
Cum pot aplica aceasta majorare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nivelul salariului de bază lunar brut stabilit potrivit contractului individual de muncă, fără a include sporuri și alte adaosuri, este de 2.750 de lei, în cazul persoanelor nou-angajate în perioada 1 iunie-31 decembrie 2022 inclusiv.

Prin urmare, dvs ati stabilit un salariu mai mic decat cel mentionat in lege ... astfel, urmeaza sa faceti corectie in revisal si in c.i.m.

Regimul fiscal se aplică în perioada în care salariul majorat/de încadrare, după caz, este menținut/stabilit la nivelul de 2.750 de lei, pentru veniturile din salarii și asimilate salariilor realizate în perioada 1 iunie-31 decembrie 2022 inclusiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! as dori sa stiu cat este salariul minim pe economie.. ... Andreea Tricu Andreea Tricu Buna ziua ! As dori sa stiu cat este salariul minim pe economie.. si daca bonurile de masa se impoziteaza!? (vezi toată discuția)
Buna ziua ! daca am salariati cu salariu de 2600 lei. cum e bine ... Vartanovici  Nicolae Vartanovici Nicolae Buna ziua ! Daca am salariati cu salariu de 2600 lei. Cum e bine sa procedez ? 1.Sa fac o decizie colectiva de marire la 2750 si sa aplic OUG sau 2. Sa fac ... (vezi toată discuția)
Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru ... Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru noii angajati? Sau e tot de 2550 lei cu posibilitatea cresterii nivelului cu cei 200 lei ... (vezi toată discuția)