avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! As dori sa stiu cat este salariul minim pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! As dori sa stiu cat este salariul minim pe economie.. ...

Buna ziua ! As dori sa stiu cat este salariul minim pe economie.. si daca bonurile de masa se impoziteaza!?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:19, 13 Octombrie 2022
Salariul brut minim: 2550 de lei, pe anul 2022.

Da, bonurile de masă se impozitează cu 10%.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Octombrie 2022
Dapix, utilizator
nivelul salariului de bază lunar brut stabilit, potrivit contractului individual de muncă, fără a include sporuri și alte adaosuri, este de 2.750 de lei, în cazul persoanelor nou-angajate în perioada 1 iunie-31 decembrie 2022 inclusiv.
Buna ziua, puteti va rog sa imi spuneti exact ce articol din OUG 67/2022 specifica obligativitatea majorarii salariului minim?
Eu vad ca art. 1, alin (1), lit. a, spune:
"angajatorii majorează voluntar, oricând în perioada 1 iunie-31 decembrie 2022 inclusiv, nivelul salariului de bază lunar brut cu suma de 200 de lei, respectiv de la 2.550 de lei la 2.750 de lei, pentru salariații care desfășoară activitate în baza contractelor individuale de muncă, în executare la data de 1 iunie 2022, ce prevăd un nivel al salariului de bază lunar brut la aceeași dată, fără a include sporuri și alte adaosuri, egal cu nivelul salariului minim brut pe tară garantat în plată stabilit prin Hotărârea Guvernului nr. 1.071/2021 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată;"
Oare am ratat ceva? Multumesc!
OUG 67/2022
art.1 alin.1 lit. b ... b) nivelul salariului de bază lunar brut stabilit potrivit contractului individual de muncă, fără a include sporuri și alte adaosuri, este de 2.750 de lei, în cazul persoanelor nou-angajate în perioada 1 iunie-31 decembrie 2022 inclusiv.
Multumesc de raspuns, am citit si acest articol dar nu vi se pare ca cele doua articole se contrazic? Ideea de "voluntar" anuleaza obligativitatea si, in plus, se precizeaza ca modificarea poate fi operata "oricand" in perioada 01.06 - 31.12.

Alte discuții în legătură

Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru ... Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru noii angajati? Sau e tot de 2550 lei cu posibilitatea cresterii nivelului cu cei 200 lei ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu brut conform oug 67/2022 Ale232 Ale232 Buna ziua, Cum pot modifica salariul brut din contract la 2750 conform OUG 67/2022, daca am avut o angajare in luna Iunie, insa nu am aplicat noua varianta ... (vezi toată discuția)
În ce priveşte salariul minim brut stabilit de la 1 ianuarie ... Chloej Chloej În ce priveşte salariul minim brut stabilit de la 1 ianuarie 2022, la suma de 2.550 lei lunar, fără a include sporuri și alte adaosuri, pentru un program ... (vezi toată discuția)