Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, cum putem solicita expertiza contabila ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, cum putem solicita expertiza contabila pentru asociația ...

Buna ziua, cum putem solicita expertiza contabila pentru asociația de proprietari a unui bloc? situația este următoarea: a fost sistată furnizarea de apa pentru 70 de apartamente, un bloc cu 7 scări pentru datorii la compania de apă, însă datoriile locatarilor sunt mai puțin de 1/3 din datoria asociației care nu a plătit mai departe cheltuielile cu apa. in cheltuielile comune sunt doar apa, electricitate pe casa scării și administratorul. Administratorul nu își recunoaște datoria și locatarii nu doresc să plătească ei pentru că și-au plătit cheltuielile la zi majoritatea. cum putem acționa pentru a da in judecata administratorul și pentru a avea dovada fraudei. mai mult ultima chitanta primită pentru plata consumului nu are serie.
Penru expertiza financiar contabila exista 2 variante fie solicitati cenzorului/comisiei de cenzori a asociatiei de proprietari raport si daca se evidentiaza incalcari ale dispozitiilor in vigoare cu existenta de prejudiciu financiar ,aveti dreptul legal sa sesizati official autoritatea locala a ministerului public=parchetul local care la plangerea/sesizarea dv va deschide dosar, va dispune verificari,eventual investigatii suplimentare si in final va dispune masuri legale
Mai aveti posibilitatea sa realizati expertiza contabila,contactand expert contabil autorizat si acreditat CECCAR care sa execute audit extern ale carui concluzii le puteti comunica prin plangere/sesizare la parchetul local
Daca exista infiintata asociatie de proprietari,legal ar trebui sa existe si cenzor/comisie de cenzori care poate foarte usor sa concluzioneze daca lunar administratorul de imobil depune documente justificative pentru platile realizate in beneficiul asociatiei de proprietari
Activitatea angajatilor asociatiei de proprietari dupa cum este administratorul de imobil intra in responsabilitatea angajatorului=asociatia de proprietari care prin representant legal=presedintele de asociatie poate dispune masuri pentru verificare,expertiza contabila interna,audit extern
ultima chitanta primită pentru plata consumului nu are serie.

Verificati veridicitatea datelor inscrise la emitentul documentului
Daca aveti dovezi ca asociatia nu a platit mai departe cheltuielile catre firma de distributie apa puteti depune actiune in instanta civila (actiunea semnata de cat mai multi proprietari care au platit la asociatie) si solicita instantei sa aprobe efectuarea unei expertize contabile judiciare.
Expertul desemnat de catre instanta de judecata va intocmi raportul de expertiza raspunzand documentat la toate obiectivele stabilite de catre instanta.