Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit, CAS, CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit, CAS, CASS

Buna ziua.

Legea impozitarii contractelor part-time se aplica si contractelor cu norma intreaga? Adica, daca un angajat cu 8 ore/zi, din diferite motive munceste mai putin intr-o luna sau alta, angajatorul este obligat sa plateasca contributiile integral? Adica, ca si cum angajatul ar fi lucrat luna intreaga?

Va multumesc
franky69, utilizator
Buna ziua!
Aveti aici raspunsul.
www.avocatnet.ro/articol_620...
Bună ziua. Și eu am aceeași nelamurire legata de contractele cu norma întreaga unde salariul de incadrare depășește salariul minim pe economie dar din cauza ca a încetat contractul în a 3-a zi lucratoare a lunii in care salariatul a absentat de la locul de munca, am un stat de plata cu venit realizat 0, rest de plata 0 si în D112 am diferențe de plătit la CAS și CASS. Nu mi se pare normal sa p
lătesc contribuții pt un salariat care are venit 0 din cauza absentelor nemotivate doar pt simplul fapt ca nu am suspendat contractul (pt ca îmi permite legea sa nu suspend) si declarația nu recunoaște zilele de absente din softul de salarizare. Nimeni nu m-a putut lamuri pana în acest moment legat de acest aspect, dacă este sau nu întemeiată plata contribuțiilor în aceasta situație.
Buna ziua.
In primul rand, va multumesc mult ptr raspuns! Din pacate insa, acesta nu raspunde efectiv la intrebarea mea, sau cel putin nu-mi dau eu seama, ptr ca ce mi-ati trimis arata doar cum sunt suprataxate contractele part-time, nu si cum se impoziteaza contractele cu norma intreaga in situatia in care angajatul nu lucreaza efectiv luna intreaga din varii motive (absente nemotivate, incheiere contract dupa data de 01 ale lunii,, etc).