Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conducta de apa menajera vs apa pluvială . Buna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conducta de apa menajera vs apa pluvială . Buna ziua, vreau sa știu baza legala care interzice ca, intr-un ...

Buna ziua, vreau sa știu baza legala care interzice ca, intr-un condominium, sa existe aceeași conducta pt evacuarea apei menajere și a apei pluviale ?Multumesc.
S-a mai discutata subiectul. E bine sa se pastreze cele doua conducte separate, decizia de prelucrare la comun/partial sau deloc a celor doua tipuri de apa de canalizare apartine firmei ce gestioneaza sistemul.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
"Sistemul de canalizare al municipiului Baia Mare este de tip mixt, respectiv 80% in sistem unitar (apa menajera uzata si apa pluviala este colectata si transportata spre Statia de epurare prin aceeasi retea) si 20% in sistem divizor (apa menajera uzata si apa pluviala sunt colectate si transportate in retele diferite). "
[ link extern ]
Buna seara, eu am întrebata care este baza legala. Atunci când dai in judecata pe X pt ca a nu a respectat legea poti obține o soluție favorabilă, nu atunci când ,,este bine sau nu este bine”.
Mulțumesc .

latka a scris:

S-a mai discutata subiectul. E bine sa se pastreze cele doua conducte separate, decizia de prelucrare la comun/partial sau deloc a celor doua tipuri de apa de canalizare apartine firmei ce gestioneaza sistemul.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
"Sistemul de canalizare al municipiului Baia Mare este de tip mixt, respectiv 80% in sistem unitar (apa menajera uzata si apa pluviala este colectata si transportata spre Statia de epurare prin aceeasi retea) si 20% in sistem divizor (apa menajera uzata si apa pluviala sunt colectate si transportate in retele diferite). "
[ link extern ]

Aveți legea 50/1991.

Am un vecin care s-a gandit sa se intepe la pluviala. Ce credeti ca s-a intamplat la prima ploaie mai mare?

DinuX a scris:

Am un vecin care s-a gandit sa se intepe la pluviala. Ce credeti ca s-a intamplat la prima ploaie mai mare?

Nu acest aspect este cel mai relevant... refularea in anumite conditii...
Exista 2 aspecte:
Daca intepi menajera in pluviala risti amenda de la garda de mediu deoarece apa pluviala nu mai trece pe la statia de epurare ci se varsa direct intr-un rau. deci se polueaza acel rau.
Daca intepi pluviala in apa menajera, atunci produci pagube societatii care administreaza statia de epurare prin cantitatea mai mare de apa pe care trebuie sa o epureze si asa risti sa ti se ceara daune.