avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conducta de apa menajera vs apa pluvială . Buna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conducta de apa menajera vs apa pluvială . Buna ziua, vreau sa știu baza legala care interzice ca, intr-un ...

Buna ziua, vreau sa știu baza legala care interzice ca, intr-un condominium, sa existe aceeași conducta pt evacuarea apei menajere și a apei pluviale ?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: dodoambra , utilizator 09:49, 5 Octombrie 2022
S-a mai discutata subiectul. E bine sa se pastreze cele doua conducte separate, decizia de prelucrare la comun/partial sau deloc a celor doua tipuri de apa de canalizare apartine firmei ce gestioneaza sistemul.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
"Sistemul de canalizare al municipiului Baia Mare este de tip mixt, respectiv 80% in sistem unitar (apa menajera uzata si apa pluviala este colectata si transportata spre Statia de epurare prin aceeasi retea) si 20% in sistem divizor (apa menajera uzata si apa pluviala sunt colectate si transportate in retele diferite). "
[ link extern ]
Buna seara, eu am întrebata care este baza legala. Atunci când dai in judecata pe X pt ca a nu a respectat legea poti obține o soluție favorabilă, nu atunci când ,,este bine sau nu este bine”.
Mulțumesc .

latka a scris:

S-a mai discutata subiectul. E bine sa se pastreze cele doua conducte separate, decizia de prelucrare la comun/partial sau deloc a celor doua tipuri de apa de canalizare apartine firmei ce gestioneaza sistemul.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
"Sistemul de canalizare al municipiului Baia Mare este de tip mixt, respectiv 80% in sistem unitar (apa menajera uzata si apa pluviala este colectata si transportata spre Statia de epurare prin aceeasi retea) si 20% in sistem divizor (apa menajera uzata si apa pluviala sunt colectate si transportate in retele diferite). "
[ link extern ]

Aveți legea 50/1991.


Am un vecin care s-a gandit sa se intepe la pluviala. Ce credeti ca s-a intamplat la prima ploaie mai mare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


DinuX a scris:

Am un vecin care s-a gandit sa se intepe la pluviala. Ce credeti ca s-a intamplat la prima ploaie mai mare?

Nu acest aspect este cel mai relevant... refularea in anumite conditii...
Exista 2 aspecte:
Daca intepi menajera in pluviala risti amenda de la garda de mediu deoarece apa pluviala nu mai trece pe la statia de epurare ci se varsa direct intr-un rau. deci se polueaza acel rau.
Daca intepi pluviala in apa menajera, atunci produci pagube societatii care administreaza statia de epurare prin cantitatea mai mare de apa pe care trebuie sa o epureze si asa risti sa ti se ceara daune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Racordare masina spalat rufe la conducta pluviala NWA84ro NWA84ro Buna ziua, Imi renovez apartamentul dintr-un bloc din \'77 si am dilema racordarii masinii de spalat rufe la conducta pluviala. Atat presedintele ... (vezi toată discuția)
Autorizare punct de lucru ii LacatusIonela LacatusIonela daca vreau sa deschid o intreprindere individuala pt.vidanjari imi trebuie si punct de lucru? (vezi toată discuția)
Conducta de apa menajera si cea de apa pluviala se pot lega? gabikov gabikov Intr-un condominium, comitetul executiv al asociatiei de proprietari a luat decizia evacuarii apei menajere de la baie cu ajutorul conductei de apa pluviala, ... (vezi toată discuția)