Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenda de 2500 lei pt un presedinte de bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenda de 2500 lei pt un presedinte de bloc ...

Vi se pare normal ca un președinte de bloc sa primească o amenda de 2500 lei de la poliția locală pentru: nesemnarea listelor de întreținere, faptul că a fost ales președinte de AG el nefiind membru al asoc, nu a afișat nr de tel ale autorităților cu atribuții în verificarea asoc de propr. Pentru comparatie: exista amenzi pe legea circulației pt abateri care pun în pericol viața oamenilor, de sub 1000 lei sau maxim 1500 lei.
Nu e vorba cum ni se pare, ci despre ce spune legea:
Articolul 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
............................
e) nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum și neîndeplinirea sau depășirea atribuțiilor de către președinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator;
............................
(2) Contravențiile prevăzute la alin. (1) se sancționează după cum urmează:
..........................
c) faptele prevăzute la alin. (1) lit. e) și j), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
[ link extern ]
Din precizarile dv rezulta mai multe incalcari ale disp L nr 196/2018
Daca nu este membru proprietar in imobil,este suspect cum adunarea generala a putut vota alegerea persoanei in functia de representant legal
Sanctiunea pecuniara a fost aplicata in concordanta cu prevederile l nr 196/2018 fara implicarea altor dispozitii care oricum nu sunt opozabile asociatiilor de proprietari

Ce inseamna "alte dispoziții care nu sunt opozabile asoc propr"? Daca AG a hotarat sa aleaga un preș care nu era membru, este responsabilitatea ei juridică Deci asoc Tb sancționată, nu persoana fizica X care a fost aleasa pres. Iar atat timp cat hot respectivă nu este anulată in instanta, ea este valabilă și produce efecte. (Pres ales este fiica unor propr. S-a ajuns la sit asta pt ca nimeni altcineva din bloc nu a dorit să fie ales)