Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerea normei de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerea normei de munca

Buna ziua,am si eu o intrebare:as dori sa stiu daca pot reduce norma de munca de la 8 la 4 ore ,in situatia in care sunt unic parinte a 3 copii minori dintre care unul cu CES.Am un salariu foarte mic care nu-mi ajunge sa achit taxele de transport si semiinternat pentru copii ,singura solutie este reducerea timpului de munca.Nu stiu unde sa ma adresez.Va multumesc#-o
Puteti sa faceti o cerere scrisa la angajator in care sa solicitati reducerea normei de lucru la jumatate.
Dar aceasta inseamna ca si salariul va fi redus la jumatate.

Daca angajator este de acord atunci va intocmi un act aditional de modificare a normei de lucru si a salariului.