avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducerea normei de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducerea normei de lucru

Buna ziua, sunt un angajator care se vede nevoit sa reduca numarul de posturi din institutie. In acest situatie ne vedem nevoiti sa reducem norma de lucru la jumatate pentru doi dintre angajati.
Care ar fi pasii de urmat in acest caz/
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ilona.kaszta , utilizator 09:03, 26 August 2009
Decizie si incercati sa obtineti si acordul scris al angajatilor.
1. Ce intelegeti prin "reducerea normei de lucru"?
2. Daca este vorba de reducerea duratei muncii (sub 8 ore pe zi) si a salariului, faceti act aditional la contractul individual de munca si modificati aceste prevederi din contract.
3. Acest act aditional trebuie semnat de ambele parti (angajator si salariat).
4. Trebuie sa discutati si cu salariatii in cauza, sa fie si ei de acord. Altfel actul aditional nu este valabil.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. Am sa fac totusi cateva lamuriri.
Aceasta decizia de a reduce norma de lucru apartine unor foruri superioare, noua ni s-a transmis doar obligativitatea de a reduce norma de lucru a unor angajati de la 8 ore la 4 ore.
Vroiam sa fim in legalitate. NU stim cum am putea negocia ceva data fiind reducerea ce nei se cere a o face.
Este vorba de o institutie de invatamant.
1. Nu stiu ce baza legala au superiorii dvs.!
E simplu sa dai dispozitie fara a spune si care este baza legala!
2. In acest caz ii intrebati pe cei care au dat dispozitia cum sa faceti. Sa va dea si soluti ca de aceea sunt for suoerior!

Alte discuții în legătură

Modificare cim deceneu deceneu angajatul refuza semnarea actului aditional la cim (se refera la reducerea normei de lucru conform hotariri consiliului de administratie) ce poate sa faca ... (vezi toată discuția)
Salariu fara sporuri Paiu Elena Paiu Elena Buna ziua Lucrez in cadrul unei primarii Administrator IT, sunt angajata din 12 Iulie 2007 pe o perioada nedeterminata. Angajarea s-a facut in urma unui ... (vezi toată discuția)
Reducerea normei de munca ellaene ellaene Buna ziua,am si eu o intrebare:as dori sa stiu daca pot reduce norma de munca de la 8 la 4 ore ,in situatia in care sunt unic parinte a 3 copii minori dintre ... (vezi toată discuția)