Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare cim

angajatul refuza semnarea actului aditional la cim (se refera la reducerea normei de lucru conform hotariri consiliului de administratie) ce poate sa faca angajatorul? da,e vorba de reducerea programului de lucru
deceneu, utilizator
Este vorba de reducerea programului?
Organizarea şi funcţionarea unităţii este atributul angajatorului.
Orice clauza din CIM se poate modifica numai in urma incheierii unui act aditional, cu acordul ambelor parti. Cred ca masura luata de CA este influentata de conditiile economice reale care afecteaza firma, angajatorul propunand reducerea normei de munca pentru a pastra locurile de munca si a nu fi nevoit sa faca concedieri. Refuzul dvoastra de raspunde pozitiv la aceasta masura poate determina angajatorul sa renunte la propunere si sa procedeze la reducerea unor posturi si concedierea respectivilor salariati astfel incat sa faca fata cheltuielilor.
Modificarea programului de lucru nu se poate face decat cu acordul angajatului, intrucat programul de lucu este un element esential al cim, si nu poate fi modificat unilateral.

In cazul refuzului angajatului, angajatorul poate decide desfiintarea unor posturi si concedierea celor care le ocupa, chiar si urmata (desfiintarea) reinfiintarea posturilor cu norma redusa.