Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducerea normei de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducerea normei de lucru

Buna ziua, sunt un angajator care se vede nevoit sa reduca numarul de posturi din institutie. In acest situatie ne vedem nevoiti sa reducem norma de lucru la jumatate pentru doi dintre angajati.
Care ar fi pasii de urmat in acest caz/
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru tot!
"temeiul legal" ar fi o adresa M.E.C.I nr 38271/23.07.2009 privind numarul de posturi repartizate judetului.
Dansii trimit adresele institutiilor subordonate iar noi trebuie sa executam.... ptr ca numai numarul de posturi aprobate vor putea fi finantate din bugetul local/national.
~ Conținut șters la cerere ~
Consideram ca aceasta masura este in defavoarea angajatilor, suntem alaturi de cei care vor fi restructurati, insa in invatamant nu se dispun plati compensatorii.
Va multumesc pentru tot!