Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt pensionar din anul 2009.. In timpul serviciului ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt pensionar din anul 2009.. In timpul serviciului nu am beneficiat ...

Sunt pensionar din anul 2009..
In timpul serviciului nu am beneficiat de grupa de munca dar dupa iesirea mea la pensie,s-a acordat aceasta categorie intregului personal. Astfel am obtinut din partea angajatorului o adeverinta prin care arata ca am beneficiat de grupa a doua in perioada 02.06.1992-01.04.2001. Casa de pensii mi-a recalculat pensia pentru grupa a doua de munca numai pana la 01.04.2001, conform adeverintei. Eu insa am lucrat si dupa 01.04.2001 la acelasi loc de munca si in aceleasi conditii de munca, lucru care se vede clar din cartea de munca. Vreau sa stiu ce ar trebui sa fac pentru a mi se acorda grupa de munca si dupa 01.04. 2001. Am inteles ca legea pensiilor prevede ca dupa 01.04.2004 se pastreaza grupa avuta inainte de aceasta data. Sa cer casei de pensii recalcularea si dupa 2001 sau sa cer angajatorului recunoasterea grupei si dupa 2001? Multumesc!
După 01 04 2001 nu s-a mai lucrat in grupe de muncă, s-a lucrat condiții de muncă.Lamuriti aceste lucruri cu angajatorul și cu și sindicatul.
Daca angajatorul v-a emis adeverinta numai pana la 01.04.2001 reiese ca dupa aceasta data firma unde ati lucrat nu a mai beneficiat de grupa de munca. Motivul poate fi legat de neintocmirea documentatiei necesare, conform HG nr. 261/ 22.02.2001 de catre firma sau neobtinerea avizului ITM pe materialul intocmit de firma sau faptului ca dvs. nu ati fost nominalizat la un loc de munca pentru care s-a primit aviz ITM.
Incepand cu 2001 pentru a se mentine grupa de munca, trebuiau revizuite anual documentele mentionate mai sus, existand HG in acest sens.