Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! 1. Care sunt pașii necesari pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! 1. Care sunt pașii necesari pentru actualizarea ...

Bună ziua! 1. Care sunt pașii necesari pentru actualizarea statutului la schimbarea președintelui asociației de proprietari? 2. Dacă la adunarea generala s-a stabilit un fond de reconciliere pentru plata datoriilor mai vechi către furnizori (dupa ce fosta administratie ne-a lăsat cu o gaura de 70000 lei), cei care nu plătesc acest fond pot fi trecuți la restanta? Este legal sa obligam în acest fel oamenii sa plateasca? Mulțumesc!
1-Pentru corecta si completa dv informare referitor la procedura de actualizare documentatie asociatie de proprietari studiati disp L nr 196/2018 care precizeaza concret etapele de parcurs
2-Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari are dreptul sa aplice penalitati la orice suma cu titlu de restanta neachitata in termenul stability
Daca exista probe temeinice ca ex administratora este autor pentru lipsa sumei finaciare de ce asociatia de proprietary prin reprezentant legal nu a demarat procedura de sesizare autoritati pentru recuperare prejudiciu?
1. Schimbarea presedintelui de asociatie nu are treaba cu cea a statutului.
Articolul 15
(4) Statutul asociației de proprietari stabilește modul de organizare, regulile generale de funcționare și atribuțiile asociației de proprietari, ale adunării generale, ale comitetului executiv, cenzorului/comisiei de cenzori și administratorului de condominii, denumit în continuare administrator, cu respectarea prevederilor legale în vigoare.
Dar daca modificati ceva la acordul de asociere si statut, trebuie sa respectati doar un pas :
Articolul 17
(8) Acordul de asociere și statutul asociației de proprietari, actualizate, se depun de către președintele asociației de proprietari, ori de câte ori sunt modificări, la judecătoria în a cărei rază teritorială se află condominiul.
[ link extern ]
2. Da, daca asa s-a stabilit in AG, convocata legal.

Am făcut plângere penala împotriva fostei admistratii, doar ca durează procesul....iar în momentul de fata având apa calda oprita, trebuie achitate datoriile :(, urmând sa ne recuperam banii când se finalizează procesul.

ynocentta a scris:

1-Pentru corecta si completa dv informare referitor la procedura de actualizare documentatie asociatie de proprietari studiati disp L nr 196/2018 care precizeaza concret etapele de parcurs
2-Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari are dreptul sa aplice penalitati la orice suma cu titlu de restanta neachitata in termenul stability
Daca exista probe temeinice ca ex administratora este autor pentru lipsa sumei finaciare de ce asociatia de proprietary prin reprezentant legal nu a demarat procedura de sesizare autoritati pentru recuperare prejudiciu?

Profitand de aceasta discutie cu privire la actualizarea statutului asociatiei de proprietari , am si eu o intrebare daca s a procedat corect / legal :
- Acum cateva zile a avut loc AG si un punct pe ordinea de zi era si acesta de votare a noului statut intrucat era intocmit in baza legii 230 adica din anul 2000.
A inceput sedinta si presedintele a trecut direct la vot , mentionez ca acesta nu s a discutat nici in C Ex , ( eu nu am participat fiind plecat din localitate ) au fost cateva voci ca nu este corect cum se procedeaza ,dar presedintele a avut sorti de izbanda , adica s a votat ceva ce nu se stie ce cuprinde , ce modificari sau adus , poate mai trebuia ceva adaugat .
Intrebare :
- S a procedat corect in acest caz ? daca nu, ce trebuie facut iar daca s a procedat corect , argumentati
Va multumesc