Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. În cazul în care partajul după divort a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. În cazul în care partajul după divort a fost făcut ...

Bună ziua. În cazul în care partajul după divort a fost făcut în 1988 și partea care trebuia despăgubita nu a primit nimic din ceea ce i se cuvenea, se mai poate face ceva sau exista un termen de prescripție? Mulțumesc frumos!
Termenul de prescripție a trecut de mult din păcate.Nici o șansă...
Va mulțumesc frumos!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Termenul de prescripție a trecut de mult din păcate.Nici o șansă...

Datoria nu se prescrie, ea poate fi achitată oricând. Doar dreptul material la acțiune împotriva debitorului se prescrie.
Așadar, cereți celui care vă datorează banii (sau moștenitorilor acestuia) să îi achite. Puteți să le propuneți încheierea unui act scris prin care să achite suma de bani eșalonat, pe mai mule luni sau mai mulți ani. Asta vă ajută referitor la termenul de prescripție.
Dacă ei nu doresc să achite banii sau să încheie un act scris, invocând termenul de prescripție, atunci nu mai aveți ce face.