avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administratorul poate beneficia de cursurile unei ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administratorul poate beneficia de cursurile unei facultati sau si masterat la un SRL?

mai explicit in baza actului constitutiv si a activitatii desfasurate de firma vrem sa decontam firma in colaboarare cu o facultate taxele de scolarizare pentru administrator.
fiscal am inteles ca e ch,nedeductibila si ca trebuie sa platesca administratorul impozit pe venit?
1.actul constitutiv este un contract civil?
"Reţinerea la sursă a impozitului reprezentând plăţi anticipate pentru unele venituri din activităţi independente

(1) Plătitorii următoarelor venituri au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira impozit prin reţinere la sursă, reprezentând plăţi anticipate, din veniturile plătite:

a) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;

b) venituri din vânzarea bunurilor în regim de consignaţie;

c) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;

d) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil ;

e) venituri din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară;"

Alte discuții în legătură

Contract de comision gabi1 gabi1 Buna ziua, Intrebarea mea este urmatoarea: la un contract de comision, in care comisionarul este angajat la o alta societate cu carte de munca, eu, ... (vezi toată discuția)
Pfa - agent de asigurari - sistem real sau retinere la sursa? robertdrilea robertdrilea Pentru un PFA - Agent asigurari este obligatoriu ca virarea impozitului sa fie facuta prin retinere la sursa? Daca nu, care este actul normativ care iti poate ... (vezi toată discuția)
Stopaj sursa ionela11 ionela11 Buna ziua! Ce contributii curpinde un stopaj la sursa la finante pentru o societate comerciala?: CAS angajat, impozit pe salarii, sanatate angajat si somaj ... (vezi toată discuția)