Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire plafon TVA - medic oftalmolog, care are o ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire plafon TVA - medic oftalmolog, care are o societate comerciala

Buna ziua,
Un medic oftalmolog, care are o societate comerciala cu cod CAEN 8622 - activitati de asistenta medicala specializata, are incheiat un contract de prestari servicii cu o clinica de oftalmologie, unde medicul consulta si ofera diagnostice pacientilor.
Emite in fiecare luna o factura de servicii medicale si peste 1 luna va depasi plafonul de 300,000.

Se incadreaza la 292 alin 1?
Daca da, se mai depune vre-o declaratie ceva la ANAF, sau se depaseste plafonul, iar contabilul nu trebuie sa depuna nici o informare nimic, doar declaratiile normale (112, 100 etc)
La depasirea plafonului de 300.000 va depune o notificare la ANAF prin care ii va informa ca desi a depasit plafonul nu are obligatia inregistrarii in scop de TVA pt care activitati scutite cf art 292 alin 1.