Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație locatari Care este procedura legală în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație locatari Care este procedura legală în legătură ...

Asociație locatari

Care este procedura legală în legătură cu ședințe asociație ?
(când numărul de participanți nu sunt suficienți, adică 50% plus 1)
Articolul 48
(1) Adunarea generală poate adopta hotărâri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociației de proprietari sunt prezenți personal sau prin reprezentanți care au o împuternicire scrisă și semnată de către proprietarii în numele cărora votează.
(2) Dacă la prima convocare nu este întrunit cvorumul necesar de jumătate plus unu din membrii asociației de proprietari, întrunirea adunării generale se suspendă și se reconvoacă în termen de maximum 15 zile de la data primei convocări în condițiile prevăzute la art. 47.
(3) La adunarea generală reconvocată, dacă există dovada că toți membrii asociației de proprietari au fost convocați pe bază de tabel convocator sau prin poștă cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire, și prin afișare la avizier, hotărârile pot fi adoptate, indiferent de numărul membrilor prezenți, prin votul majorității acestora.
(4) Hotărârile adunării generale a asociației de proprietari sunt obligatorii de la data afișării acestora la loc vizibil, conform prevederilor prezentei legi, inclusiv pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenți la adunarea generală, precum și pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociației de proprietari.
[ link extern ]
Daca la prrima adunare generala nu se intruneste cvorumul legal prevazut,se suspenda adunarea ,se incheie PV in regstrul unic al adunarilor generale si se programeaza adunare reconvocata unde hotararile se pot adopta de catre participant -indifferent de numarul acestora