avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Vreau sa cumpar o casa ,vânzătoarea a dus ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Vreau sa cumpar o casa ,vânzătoarea a dus actele ...

Buna ziua
Vreau sa cumpar o casa ,vânzătoarea a dus actele la notar de o săptămâna ,mi-a spus ca a făcut modificări la casa și CF ul,e in lucru,trebuie sa așteptăm pana e gata și il poate scoate notarul
Eu ma grăbesc ,am vândut apartamentului am un termen la care eliberez
Vânzătoarea casei spune ca putem face contractul de vânzare cumpărare cu CF ul vechi,apoi cel nou iese direct pe numele meu
Exista vreun risc dacă procedez așa?
Notarul se poate interesa in cât timp ar putea primi CF nou?
Cel mai recent răspuns: Nora_ella , utilizator 11:00, 16 Octombrie 2022
Pai dacă a făcut modificări la casa, situația nu mai "bate" cu actele de proprietate si cu vechea documentație cadastrala.
Și-a reactualizat cadastrul?
Acum se face reactualizarea,încă nu e gata ,chiar din cauza asta nu putem face actele,nu corespunde suprafața
Ce ar fii bine sa fac in aceasta situație ?
Trebuie sa astept reactualizarea cadastrului și noul CF?Daca astept ,pot avea siguranța încheierii contractului când este gata reactualizarea?As putea face un antecontract?
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2022
Nora_ella, utilizator
Cel mai bine este sa așteptați reactualizarea documentației cadastrale și a intabularii în CF.
Nu puteți încheia antecontract pentru ca în acte imobilul pe care promiteți ca îl veți cumpara, nu va fi același cu imobilul cumpărat efectiv.
În plus, toate aceste reactualizari costa. Sunt niște cheltuieli care îl privesc strict pe proprietar și normal ar fi fost ca ele sa fie făcute de atunci. Nu pui în vânzare apartamentul, fără sa îți fi făcut ordine în documente.
Vânzătorul vrea sa își ia toți banii și sa va lase pe dvs sa va bateți capul după.
De asta încearcă sa va convingă sa cumpărați asa.
Riscați sa ajungeți și cu banii dați și cu toate problemele lăsate pe cap.
Dacă va este drag acest apartament, găsiți o soluție de "avarie", gen o chirie, o luna, doua. Sau orientati-va la alt imobil cu situația clara.


Multumesc din suflet pentru imformatii ,m-au ajutat mult sa limpezesc lucrurile..O zi frumoasa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament fara cadastru/intabulare karrigan karrigan Buna ziua! Doresc sa achizitionez un apartament in Bucuresti insa din ce am inteles de la vanzator, nu are cadastru si intabulare. Vanzatorul sustine ca va ... (vezi toată discuția)
Un avocat cu mai multe idei carmen silva carmen silva buna ziua, am o problema si nu stiu cum sa o rezolv Vreau sa cumpar un apartament cu 4 camere care s-a modificat in 3 camere de catre actualul ... (vezi toată discuția)
Antecontract locuinta clubbero1 clubbero1 Buna seara! Vreau sa cumpar un apartament nou cu \"prima casa\". Proprietarul imobilului are acte pentru teren si constructie, dar nu are dezmembrarea pe ... (vezi toată discuția)