avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dețin o cabană pe care vreau s-o inchiriez ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dețin o cabană pe care vreau s-o inchiriez turistilor.

Bună seara,
Sunt PF simpla nu PFA, dețin o cabană pe care vreau sa o închiriez în scop turistic.
Sunt înregistrat la Anaf, am casa de marcat inregistrata la ei.
În afara de bon fiscal, dacă clientul cere și factura, pot sa ai eliberez și aceasta?
De care ar trebuie sa cumpăr, facturier fără TVA?
Ce trebuie sa fac în cazul unui avans primit prin transfer bancar? La momentul sosirii clientului , pot elibera bon fiscal pe toată suma sau ce trebuie sa fac pentru acel avans?
Ce suma maxima pot da pe bon fiscal?
Mulțumesc frumos
Ultima modificare: Luni, 17 Octombrie 2022
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Casa de marcat si factura pentru inchiriere cameră în scop turistic? CapyBara CapyBara Bună ziua! Închiriez un apartament cu 1 cameră în scop turistic și as vrea sa știu dacă în calitate de persoana fizica neinregistrata la registrul ... (vezi toată discuția)
Pot emite facturi ca persoana fizica inregistrata la anaf? mariusgrid mariusgrid Buna ziua! Sunt persoana fizica (PF nu PFA) si detin un apartament pe care il inchiriez in scop turistic. Am declarat activitatea la ANAF, am cumparat casa ... (vezi toată discuția)
Contabilitate in partida simpla oana_zip33 oana_zip33 Buna ziua, Am o casa de vacanta pe care o inchiriez de cateva ori pe an unor terte persoane. Am completat formularul 220 pentru un venit estimat si trebuie sa ... (vezi toată discuția)