Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Casa de marcat si factura pentru inchiriere cameră ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Casa de marcat si factura pentru inchiriere cameră în scop turistic?

Bună ziua! Închiriez un apartament cu 1 cameră în scop turistic și as vrea sa știu dacă în calitate de persoana fizica neinregistrata la registrul comertului (impusa pe baza normei anuale de venit) pot emite factura clienților pe facturier neplatitor de tva. Am întrebat la ANAF, însă dacă vorbesc cu trei persoane am 3 păreri diferite. De asemenea, în situația în care instalez casa de marcat, pentru a incasa cu substitute de numerar (voucher de vacanta), exista vreo posibilitate sa emit bon in format electronic, pe care sa îl trimit clienților? Intreb pentru ca apartamentul pe care il inchiriez este situat intr o alta localitate decat cea in care locuiesc si nu am contact direct cu clientii. Va mulțumesc!
george-neagu, moderator
Casa de marcat nu se poate achizitiona decat pe firma....SRL, II, PFA...Pe persoana fizica nu se poate.

vali m a scris:

Casa de marcat nu se poate achizitiona decat pe firma....SRL, II, PFA...Pe persoana fizica nu se poate.

Ba da, se poate.
Da, puteți emite facturi.
Pentru plata cu card de vacanță trebuie să colaboratți cu o agenție de turism. Este necesar ca apartamentul să aibă clasificare de la Ministerul Turismului.

CapyBara a scris:

Bună ziua! Închiriez un apartament cu 1 cameră în scop turistic și as vrea sa știu dacă în calitate de persoana fizica neinregistrata la registrul comertului (impusa pe baza normei anuale de venit) pot emite factura clienților pe facturier neplatitor de tva. Am întrebat la ANAF, însă dacă vorbesc cu trei persoane am 3 păreri diferite. De asemenea, în situația în care instalez casa de marcat, pentru a incasa cu substitute de numerar (voucher de vacanta), exista vreo posibilitate sa emit bon in format electronic, pe care sa îl trimit clienților? Intreb pentru ca apartamentul pe care il inchiriez este situat intr o alta localitate decat cea in care locuiesc si nu am contact direct cu clientii. Va mulțumesc!

Mariusgrid........................
Ba nu se poate!!
Si nu se vand casele la persoane fizice.
Casa se inregistreaza la ANAF, se completeaza un formular, C801. Se ataseaza actele...printre care codul fiscal (obligatoriu).
vali m, utilizator
Vali M , am discutat cu firma autorizata care vinde casa de marcat si cu ANAF. Persoana fizica este obligata sa folosească casa de marcat dacă încasează cu numerar sau substitut de numerar. Pana la urma, pentru a nu ma complica și a reduce cheltuielile, voi incasa numai cu transfer bancar, caz în care nu imi trebuie casa de marcat.