avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Casa de marcat si factura pentru inchiriere cameră ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Casa de marcat si factura pentru inchiriere cameră în scop turistic?

Bună ziua! Închiriez un apartament cu 1 cameră în scop turistic și as vrea sa știu dacă în calitate de persoana fizica neinregistrata la registrul comertului (impusa pe baza normei anuale de venit) pot emite factura clienților pe facturier neplatitor de tva. Am întrebat la ANAF, însă dacă vorbesc cu trei persoane am 3 păreri diferite. De asemenea, în situația în care instalez casa de marcat, pentru a incasa cu substitute de numerar (voucher de vacanta), exista vreo posibilitate sa emit bon in format electronic, pe care sa îl trimit clienților? Intreb pentru ca apartamentul pe care il inchiriez este situat intr o alta localitate decat cea in care locuiesc si nu am contact direct cu clientii. Va mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 13 Iunie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: daewoo1 , utilizator 07:44, 9 Ianuarie 2024
Casa de marcat nu se poate achizitiona decat pe firma....SRL, II, PFA...Pe persoana fizica nu se poate.


vali m a scris:

Casa de marcat nu se poate achizitiona decat pe firma....SRL, II, PFA...Pe persoana fizica nu se poate.

Ba da, se poate.
Da, puteți emite facturi.
Pentru plata cu card de vacanță trebuie să colaboratți cu o agenție de turism. Este necesar ca apartamentul să aibă clasificare de la Ministerul Turismului.

CapyBara a scris:

Bună ziua! Închiriez un apartament cu 1 cameră în scop turistic și as vrea sa știu dacă în calitate de persoana fizica neinregistrata la registrul comertului (impusa pe baza normei anuale de venit) pot emite factura clienților pe facturier neplatitor de tva. Am întrebat la ANAF, însă dacă vorbesc cu trei persoane am 3 păreri diferite. De asemenea, în situația în care instalez casa de marcat, pentru a incasa cu substitute de numerar (voucher de vacanta), exista vreo posibilitate sa emit bon in format electronic, pe care sa îl trimit clienților? Intreb pentru ca apartamentul pe care il inchiriez este situat intr o alta localitate decat cea in care locuiesc si nu am contact direct cu clientii. Va mulțumesc!

Mariusgrid........................
Ba nu se poate!!
Si nu se vand casele la persoane fizice.
Casa se inregistreaza la ANAF, se completeaza un formular, C801. Se ataseaza actele...printre care codul fiscal (obligatoriu).
Ultima modificare: Marți, 25 Iulie 2023
vali m, utilizator
Vali M , am discutat cu firma autorizata care vinde casa de marcat si cu ANAF. Persoana fizica este obligata sa folosească casa de marcat dacă încasează cu numerar sau substitut de numerar. Pana la urma, pentru a nu ma complica și a reduce cheltuielile, voi incasa numai cu transfer bancar, caz în care nu imi trebuie casa de marcat.

Alte discuții în legătură

Casa de marcat gabriela-jupanschi gabriela-jupanschi Buna dimineata. In cazul in care inchiriez 2 camera in sistem turistic, camerele facand parte din proprietatea mea personala, si platesc impozite la norma de ... (vezi toată discuția)
Pot emite facturi ca persoana fizica inregistrata la anaf? mariusgrid mariusgrid Buna ziua! Sunt persoana fizica (PF nu PFA) si detin un apartament pe care il inchiriez in scop turistic. Am declarat activitatea la ANAF, am cumparat casa ... (vezi toată discuția)
Persoanele fizice inchiriaza camere in scop turistic clasificate si emit facturi? Vioela Vioela Persoanele fizice care inchiriaza camere in scop turistic clasificate si declarate la ANAF ,pot incasa contravaloarea serviciilor cu carduri de vacanta si ... (vezi toată discuția)