Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua . Referitor la cititoarele de căldura , am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua . Referitor la cititoarele de căldura , am citit ca ...

Buna ziua . Referitor la cititoarele de căldura , am citit ca pentru blocurile neanvelopate nu exista obligativitatea montării acestor cititoare . Este adevărat ? Mulțumesc .
Aparatele individuale de contorizat consum utilitati sunt obligatorii in temeiul legii in vigoare care obliga ca pana la 30.12.2022 toti consumatorii racordati la sistemul centralizat fara exceptii sau derogari sa instaleze aceste aparate
Tot legea obliga ca pana in 2027 aparatele individuale de contorizat consum utilitati sa fie inlocuite cu unele generatie si tehnologie noua cu citire la distanta
@ynocentta
Raspuns gresit, nu exista o astfel de prevedere legislativa pentru "aparatele individuale de contorizat consum utilitati ". Cititi inainte de a da sfaturi. Faceti diferenta.
www.avocatnet.ro/articol_558...
@latka
daca aveti capacitatea incercati sa va abtineti sa mai dati sfaturi,sau ati ajuns si academician?
Nu cred ca trebuie sa fii academician sa poti citi un text in care se vorbeste de contoare de energie termica si nu de contoare de utilitati. :)

Altfel se intelege ca si apometrele se supun acelorasi reglementari. Si nu e asa.
latka, utilizator