Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis retinut pentru alcool, la ce ma pot astepta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis retinut pentru alcool, la ce ma pot astepta?

buna ziua, nu de mult timp si anume 3 zile am ramas fara permis din cauza prostiei mele, am fost oprit de politie si am avut 0.74 alcool in aerul expirat, am fost la proba de sanga si am dat 2 probe la interval una fata de cealalta, stiu ca este caz penal si as dori daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce pot face in continuare in afara de a sta si a astepta rezultatul / pedeasa, mentionez ca anul trecut am mai avut o abatere tot pentru alcool , atunci am avut 0.39 si am ramas fara permis 90 de zile dupa care am dat examen. in continuare pot face ceva sa imi pot recupera permisul? sau macar sa se rezolve cat mai repede cazul, nu cum am citit la altii ca au asteptat si 1 sau 2 ani si inca nu s-a rezolvat nimic. astept o parere daca se poate, va multumesc
peste 3-4 luni veti fi chemat la audiere de catre procuror,el va da in judecata si peste 6-12luni veti primi o citatie...judecatoria va da o pedeapsa de 1an inchisoare cu suspendare(3ani)dupa comunicare veti astepta 1 an de zile si dupa aia puteti sa inscrieti la o scoala de soferi...ca sa redobanditi permisul,eu zic ca trebuie sa asteptati minim 24luni
mi-am luat si avocat , ma poate ajuta cu ceva? macar sa nu astept 6-12 luni pana primesc citatia , si nici cele 3-4 luni? de se dureaza asa de mult ? multumesc oricum pentru raspuns
Va poate ajuta sa obtineti pedeapsa cu suspendare, lucru destul de greu de obtinut tinand cont de faptul ca aveti antecedente pentru aceeasi fapta!
E bine totusi ca va recunoasteti "prostia" dar e rau ca nu v-ati invatat minte!:thumbdown:
Succes!

:offtopic:
Personal cred ca va vor fi suficiente 24 luni ca sa va decideti asupra volanului sau sticlei!:belay:
Presedintele, utilizator
100%ca veti primi suspendare,tot in situatia asta am fost si eu in 2004 si am primit suspendare si nici n am avut avocat(si eu am avut alta abatere,90 zile....) ridicol ca nici acuma n am permis,am fost prins cu numere rosii expirate