avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Să folosești cardul bancar al unui apropiat este ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Să folosești cardul bancar al unui apropiat este probabil imoral. Este și nelegal ?

Bună seara!

O întrebare:

Știu că fără consimțământul în scris al unei persoane, nu îi poți folosi cardul bancar.

Întrebarea este: asta înseamnă că e și ilegal ?

De exemplu, soția mea mă lasă să-i folosesc cardul. Așa cum și eu o las și eu pe ea să-mi folosească cardul. Am comis o ilegalitate amândoi atât timp cât nu ne-am dat acceptul la bancă în mod expres (prin împuternicire) ?

Ultima modificare: Duminică, 23 Octombrie 2022
Andrei_1989, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 20:43, 26 Octombrie 2022
Nu e ilegal daca ti-l da.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu este nici ilegal și nici imoral dacă aveți acordul persoanei respective...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ifn se foloseste de codul de securitate de pe spatele cardului pentru a-si insusi imprumutul restant Catalina_P Catalina_P Buna ziua, In urma cu mai mult de 1 an, am facut un imprumut rapid on-line, avand nevoie urgenta de bani. Nu am reusit sa il achit la timp si, fiind dobanda ... (vezi toată discuția)
Salariul si incasarea lui pe card Cornel12345 Cornel12345 Buna ziua! Va rog frumos daca imi puteti raspunde la o intrebare.  In cazul cand eu...din motive personale, nu pot sa-mi deschid un cont intr-o banca din ... (vezi toată discuția)
Intrebare folosire card cu acordul titularului en.mihaela@gmail.com en.mihaela@gmail.com Va deranjez cu o intrebare: In cazul in care o persoana iti incredinteaza cu buna stiinta si fara a l obliga altcineva ..un card de debit si tu il folosesti ... (vezi toată discuția)