Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Să folosești cardul bancar al unui apropiat este ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Să folosești cardul bancar al unui apropiat este probabil imoral. Este și nelegal ?

Bună seara!

O întrebare:

Știu că fără consimțământul în scris al unei persoane, nu îi poți folosi cardul bancar.

Întrebarea este: asta înseamnă că e și ilegal ?

De exemplu, soția mea mă lasă să-i folosesc cardul. Așa cum și eu o las și eu pe ea să-mi folosească cardul. Am comis o ilegalitate amândoi atât timp cât nu ne-am dat acceptul la bancă în mod expres (prin împuternicire) ?

Andrei_1989, utilizator
Nu e ilegal daca ti-l da.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu este nici ilegal și nici imoral dacă aveți acordul persoanei respective...