Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este permisă înregistrarea audio într-un magazin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este permisă înregistrarea audio într-un magazin comercial, fără permisiune, dacă consider că mi se încalcă, cumva, un drept ?

Bună seara!

Mă confrunt cu o problemă.

Am fost păcălit la un magazin comercial. M-a taxat mai mult decât au făcut produsele respective. Plata a fost făcută cu cardul și mi-am dat seama de pagubă când am ajuns acasă. Bon n-am primit.

N-am niciun dubiu. Respectivul casier a făcut-o intenționat. Nu mai intru în detalii pentru că n-are sens.

Intenționez să fac plângere la ANPC, dar din câte îmi aduc aminte ca să faci asta mai întâi trebuie să apelezi la înțelegerea amiabilă. Am dubii că o să funcționeze.

Întrebarea, care este legată de problema descrisă, este:

Comit o ilegalitate dacă atunci când mă duc să-i cer socoteală casierului îl înregistrez audio ?
Andrei_1989, utilizator
Trebuie să ai bonul ca să faci sesizare la ANPC.Trebuie să solicitați bonul în primul rând pentru dumneavoastră pentru a verifica prețul.In rest sunt doar vorbe,nici nu poți dovedi că ai cumpărat de la ei.
Nu este necesara nici o procedura prealabila pt s sesiza ANPC..
Cum nu pot dovedi, dacă am plătit cu cardul ?
Dovediți plata, dar produsele cumpărate?
Cum dovediti ca nu ati cumparat produse de acea suma?
Eu zic ca pe viitor sa luati bonul si sa fiti mai atent, sa verificati pe loc bonul.