avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este permisă înregistrarea audio într-un magazin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este permisă înregistrarea audio într-un magazin comercial, fără permisiune, dacă consider că mi se încalcă, cumva, un drept ?

Bună seara!

Mă confrunt cu o problemă.

Am fost păcălit la un magazin comercial. M-a taxat mai mult decât au făcut produsele respective. Plata a fost făcută cu cardul și mi-am dat seama de pagubă când am ajuns acasă. Bon n-am primit.

N-am niciun dubiu. Respectivul casier a făcut-o intenționat. Nu mai intru în detalii pentru că n-are sens.

Intenționez să fac plângere la ANPC, dar din câte îmi aduc aminte ca să faci asta mai întâi trebuie să apelezi la înțelegerea amiabilă. Am dubii că o să funcționeze.

Întrebarea, care este legată de problema descrisă, este:

Comit o ilegalitate dacă atunci când mă duc să-i cer socoteală casierului îl înregistrez audio ?
Ultima modificare: Duminică, 23 Octombrie 2022
Andrei_1989, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:01, 23 Octombrie 2022
Trebuie să ai bonul ca să faci sesizare la ANPC.Trebuie să solicitați bonul în primul rând pentru dumneavoastră pentru a verifica prețul.In rest sunt doar vorbe,nici nu poți dovedi că ai cumpărat de la ei.
Nu este necesara nici o procedura prealabila pt s sesiza ANPC..
Cum nu pot dovedi, dacă am plătit cu cardul ?
Dovediți plata, dar produsele cumpărate?
Cum dovediti ca nu ati cumparat produse de acea suma?
Eu zic ca pe viitor sa luati bonul si sa fiti mai atent, sa verificati pe loc bonul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Judecata dflorin3 dflorin3 Buna ziua. Prietena mea lucreaza intr-un magazin de electrocasnice...foarte renumit la noi. Problema este urmatoarea: Anul trecut in Decembrie 2013,la o ... (vezi toată discuția)
Escrocherie telefonica (www.la24.ro) - sesizare anpc KiralyOtto KiralyOtto Va salut, Am sa va povestesc o intamplare pe scurt. Am fost contactat telefonic de catre o persoana care m-a intrebat daca am anunturi postate pe \"olx\" sau ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - făină stricată Un om printre oamenii Un om printre oamenii Buna ziua vineri 9 octombrie 2020 am facut cumparaturi la profi si am platit cu cardul din pacate printre cumparaturi am cumparat doua pungi cu faina alba care ... (vezi toată discuția)