Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locuiesc in afara tarii, iar mama vrea sa faca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locuiesc in afara tarii, iar mama vrea sa faca mostenirea dupa ...

Locuiesc in afara tarii, iar mama vrea sa faca mostenirea dupa tata si bunica. Nu pot ajunge in tara si nici nu am cum sa fac procura de imputernicire pentru cineva sa ma reprezinte. Mama ameninta ca se duce in instanta. Ce mi se poate intampla in cazul asta? Daca se judeca in lipsa si pierd, va trebui sa platesc cheltuieli de judecata?
Faceți procura la consulat/ambasada unei rude,prieten,mamei, unui avocat angajat sau suportați costurile unui proces ,costuri care se vor împărți conform cotei avute de parti(se considera ca partajul folosește tuturor părților astfel încât cheltuielile se vor împărți,onorariile avocatiale se vor compensa etc.)Daca rezolvați.la notar costurile vor fi dar se va solutiona mult mai repede ca în instanta...
Nu am cum sa ajung la ambasada/ consulat pentru procura. As fi vrut sa stiu la ce ma pot astepta daca se duce in instanta, iar eu nu pot fi prezenta, care ar fi consecintele in ceea ce ma priveste...
Atunci, veniți personal în tara.
Va puteți aștepta să fiți prezumata renuntatoare la succesiune sau împărțirea sa fie în defavoarea dvs și sa va alegeți cu te miri ce.
raluk0207, utilizator
Puteți angaja avocat ca sa va reprezinte la notar dacă va înțelegeți.
Nu trebuie decât sa faceți plata și sa semnati contractul de asistență juridica de la distanță.

Daca nu va înțelegeți ajungeți la instanță.

Aveti și dreptul de a consulta avocat contracost ca sa stiti exact ce ar urma și dacă are sens sa dezbateti la notar moștenirea.
Legea va conferă acest drept.
Este bine sa fiti informat corespunzător.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat