Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriptia raspunderii penale. Am inteles ca exista ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriptia raspunderii penale. Am inteles ca exista acele termene ...

Prescriptia raspunderii penale. Am inteles ca exista acele termene de 15, 10, 8, 5 ani de la data savarsirii faptei. Va rog sa imi spuneti daca interpretarea mea e corecta pentru urmatorul caz concret, pentru ca pare paradoxal: Pentru o fapta savarsita acum 8 ani (incadrabila la trafic de influenta si frauda), o alta persoana care stia de fapta respectiva, dar a tainuit-o, face un denunt penal. Atunci infractorul nu poate fi condamnat, expirand termenul de prescriptie, insa denuntatorul este pasibil de condamnare pentru tainuire si/sau complicitate, tainuirea fiind o infractiune in forma continuata (deoarece a ascus timp de 8 ani fapta). Multumesc.
Nu contează când se descoperă fapta ci atunci când este săvârșită.
De atunci se calculează termenul...

Scris din București 2022
Da. Deci spuneti ca este valabila prescriptia si pentru tainuitorul-denuntator, chiar daca infractiunea sa de tainuire a fost in forma continuata? Multumesc.
În acest caz termenul se calculează de la data ultimului act de executare.
Ar fi util sa apelati la avocat ca sa studieze dosarul penal.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat