Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua mă poate obliga asociația de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua mă poate obliga asociația de proprietari sa dau bani ...

Buna ziua mă poate obliga asociația de proprietari sa dau bani in sumă de 200 sau 300 lei pt a da in judecata anumiți proprietari care nu sânt cu plățile la zi . Vreau să știu dacă este legal . Conform cărei legi și ce se poate întâmpla dacă nu sânt de acord sa dau .
Conform legii, veti fi penalizat, daca nu contribuiti pentru cheltuielile comune si veti figura cu datorii Serviciile avocatiile nu se platesc singure. Asociatia nu are bani pentru cheltuielile de judecata.

Articolul 78
(1) Administratorul este obligat să notifice, în scris, proprietarul care are plăți restante la cheltuielile comune ale imobilului asupra datoriilor și să înștiințeze președintele și comitetul executiv al asociației de proprietari despre restanțe.
(2) Asociația de proprietari, prin președinte, are dreptul de a acționa în instanță proprietarul care se face vinovat de neplata cotelor de contribuție la cheltuielile asociației mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei, informând membrii asociației prin afișare la avizier.
[ link extern ]
latka, moderator
In cazurile in care asociatia de proprietari se afla in postura de recuperare sume cu titlu de restanta,aceasta este indreptatita sa apeleze la serviciile unui aparator care stapaneste procedura,poate reprezenta si apara profesional interesele asociatiei de proprietari
Daca dv intelegeti sa nu achitati sumele consemnate in lista lunara de intretinere,asociatia de proprietari conform disp L nr 196/2018 initial are dreptul legal sa aplice penalitati de maximum 0,2% zi/intarziere ,iar daca staruiti in neplata puteti ajunge sa fiti actionat in instanta pentru recuperare debit acumulat