avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara, Mi s-a suspendat permisul și am primit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara, Mi s-a suspendat permisul și am primit dovada pentru ...

Bună seara,
Mi s-a suspendat permisul și am primit dovada pentru 15 zile. Am contestat în instanță și mi s-a acceptat contestația la 2 săptămâni după ce a expirat dovada, deci am stat 2 săptămâni fără permis.
Instanța nu mi-a dat dreptate și trebuie să predau permisul.
Pentru câte zile îl voi avea suspendat? Diferența de 15 zile?
Sau încă 30 de zile de acum încolo?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 04:34, 1 Noiembrie 2022
Veti avea dreptul de conducere suspendat exact cit scrie in PV de contraventie. Daca nu indepliniti procedura de predare a permisului, cum e precizat la art. 118 din OUG 195/2002, veti mai avea un supliment de 30 de zile.
Deci, îl predau doar 2 săptămâni sau 30 de zile, fără să se scadă cât a fost reținut până acum?

latka a scris:

Veti avea dreptul de conducere suspendat exact cit scrie in PV de contraventie. Daca nu indepliniti procedura de predare a permisului, cum e precizat la art. 118 din OUG 195/2002, veti mai avea un supliment de 30 de zile.

Exact cit scrie in PV de contraventie ca va fi suspendat. Daca scrie 30 de zile, atit va fi suspendat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis faleza faleza am dus permisul la politie in vederea suspendarii,si mi-au dat inca 30 de zile pentru ca am depasit termenul de 15 zile de la data procesului desi in ziua in ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis conducere 30 zile. iriiri iriiri Buna ziua, Am o intrebare legata de recuperarea pemisului de conducere care a fost suspendat pe motiv de depasire neregulamentara.La constatarea abaterii nu ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis 30 zile dudulainen dudulainen Buna ziua, in data de 11.05.2016 am primit PV in care mentiona fapta savarsita la art. 135/4 din OUG 195/02 si sanctionata de art. 100/3 si 111 din OUG ... (vezi toată discuția)