avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Ce pași trebuie urmați pentru a rezilia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Ce pași trebuie urmați pentru a rezilia un contract ...

Bună ziua! Ce pași trebuie urmați pentru a rezilia un contract de arenda? Precizez ca nu am primit arenda de doi ani.Arendasul nu răspunde la telefon.I am trimis pe wattapp cererea de reziliere ,a citit dar niciun răspuns.Ce pot sa mai fac? Vreau ca de anul viitor sa dau la alt arenda.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Miky09 , utilizator 16:39, 31 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Initial notificati official arendasul cu obligatia achitarii obligatiilor contractual asumate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Ma scuzați,dar cum sa l notific oficial? I am trimis nr de cont de doua luni și nimic.Eu nu mai vreau sa lucreze aceasta firma de la anu.Pot sa l notific cum ca nu mai doresc sa mi lucreze pământul? Mulțumesc!

ynocentta a scris:

Initial notificati official arendasul cu obligatia achitarii obligatiilor contractual asumate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Formulati o actiune in rezolutiune pentru neplata arendei, o introduceti la judecatoria de la domiciliul arendasul si asteptati acordarea termenului de judecata si va judecati.
Și pot sa i trimit o notificare prin care sa l anunț ca din 2023 ii iau dreptul de arendaș?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Formulati o actiune in rezolutiune pentru neplata arendei, o introduceti la judecatoria de la domiciliul arendasul si asteptati acordarea termenului de judecata si va judecati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract arendare kero kero Mama mea a decedat in aprilie si avea 10 Ha teren dat in arenda unui prieten. Timp de 3 ani nu a mai primit nimic de la el iar acum cand am mers la el la fel ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract arenda robertnnn robertnnn Buna ziua, Am un teren care este dat, cu contract pe 10 ani, in arenda la o asociatie agricola. Contractul expira in 2018 iar eu am nevoie a-mi lua pamantul ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract de arenda frasin frasin Am un contract de arenda, eu fiind arendatorul. Arendasul nu si-a indeplinit obligatiile din contract (nu a dat toata cantitatea de cereale prevazuta si nici ... (vezi toată discuția)