Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Ce pași trebuie urmați pentru a rezilia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Ce pași trebuie urmați pentru a rezilia un contract ...

Bună ziua! Ce pași trebuie urmați pentru a rezilia un contract de arenda? Precizez ca nu am primit arenda de doi ani.Arendasul nu răspunde la telefon.I am trimis pe wattapp cererea de reziliere ,a citit dar niciun răspuns.Ce pot sa mai fac? Vreau ca de anul viitor sa dau la alt arenda.Multumesc!
Initial notificati official arendasul cu obligatia achitarii obligatiilor contractual asumate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Ma scuzați,dar cum sa l notific oficial? I am trimis nr de cont de doua luni și nimic.Eu nu mai vreau sa lucreze aceasta firma de la anu.Pot sa l notific cum ca nu mai doresc sa mi lucreze pământul? Mulțumesc!

ynocentta a scris:

Initial notificati official arendasul cu obligatia achitarii obligatiilor contractual asumate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Formulati o actiune in rezolutiune pentru neplata arendei, o introduceti la judecatoria de la domiciliul arendasul si asteptati acordarea termenului de judecata si va judecati.
Și pot sa i trimit o notificare prin care sa l anunț ca din 2023 ii iau dreptul de arendaș?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Formulati o actiune in rezolutiune pentru neplata arendei, o introduceti la judecatoria de la domiciliul arendasul si asteptati acordarea termenului de judecata si va judecati.