Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract de arenda

Am un contract de arenda, eu fiind arendatorul.
Arendasul nu si-a indeplinit obligatiile din contract (nu a dat toata cantitatea de cereale prevazuta si nici la timp). Doresc sa reziliez contractul. Cum procedez ?
Unde ma adresez,carei autoritati (mai ales ca nu am nici un document doveditor) pentru ca rezilierea sa fie valabila, legala? Trebuie o cerere tip?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
In primul rand trebuie vazut de ce nu a facut acest lucru, daca a fost din cauza recoltei slabe nu aveti dreptul sa reziliati contractul, iar pierderea este suportată proporţional şi nu dă niciuneia dintre părţi acţiune în despăgubire împotriva celeilalte.
Vedeti in textul de mai jos o sinteza despre regimul juridic al arendei , preluat din comentariile facute pe net.
Pentru detalii va recomand sa cititi prevederile din noul cod civil.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ce spune noul Cod Civil despre arendare?
Odata cu intrarea in vigoare a noului Cod Civil, la 1 octombrie 2012, legea arendarii nr. 16/1994 a fost abrogata. Astfel, noul regim juridic al arendarii este prevazut la sectiunea a treia aCodului Civil - Reguli particulare in materia arendarii. Noutatile sunt:
* Arendarea poate fi facuta pe durata nedeterminata. “Daca durata nu este determinata, arendarea se considera a fi facuta pentru toata perioada necesara recoltarii fructelor pe care bunul agricol urmeaza sa le produca in anul agricol in care se incheie contractul”, potrivit textului legii.
* Contractul de arendare trebuie incheiat in forma scrisa, in caz contrar este lovit de nulitate absoluta. Sub sanctiunea unei amenzi civile stabilite de instanta de judecata pentru fiecare zi de intarziere, arendasul trebuie sa depuna un exemplar al contractului la consiliul local in a carui raza teritoriala se afla bunurile agricole arendate, pentru a fi inregistrat intr-un registru special tinut de secretarul consiliului local. In conditiile in care bunurile care fac obiectul arendei sunt situate in raza teritoriala a mai multor consilii locale, cate un exemplar al contractului trebuie a se depune la fiecare unitate administrativ-teritoriala.
* Pentru a fi asigurata continuitatea in exploatare, contractul de arendare se reinnoieste de drept, pentru aceeasi durata, daca niciuna dintre parti nu a comunicat cocontractantului, in scris, refuzul sau cu cel putin 6 luni inainte de expirarea termenului. In cazul terenurilor cu destinatie agricola, refuzul se face cu cel putin un an.
* In cazul in care arendatorul vrea sa vanda bunurile agricole arendate, noua reglementare ii acorda dreptul de preemptiune arendasului.
Subarendarea totala sau partiala este interzisa
Ce pot face arendatorii pentru a se apara de abuzurile arendasilor?
In primul rand trebuie negociat contractul si trebuie pastrata o copie cu valoare de original.
Pentru a se apara de posibile abuzuri (neplata arendei sau plata echivalentului la un pret mult mai mic decat cel practicat pe piata) este imperios necesar sa se precizeze in contract cantitatea ce urmeaza a fi data ca arenda sau echivalentul in bani, suma exacta.
De asemenea arendatorul trebuie sa-si inregistreze contractul la Consiliul Local, pentru ca in cazul in care termenii contractuali nu se respecta(arendasul nu-si achita darile) contractul sa aiba titlu executoriu.
Arendatorul trebuie sa aiba in vedere, in cazul in care doreste sa vanda terenul, ca arendasul are dreptul de preemptiune, ceea ce inseamna ca acestuia i se va face oferta de vanzare cel dintai, si ulterior( in cazul in care arendasul nu doreste sa cumpere terenul sau nu ofera pretul dorit de proprietarul pamantului) se poate vinde pamantul unor terte persoane.
Casa de avocatura Coltuc sustine initiativa unor contracte de arenda corecte si sprijina stoparea abuzurilor arendasilor prin infiintarea asociatiei "Arenda: Responsabilitate si respect" si a petitiei "Stop abuzurilor arendasilor!"
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

mult succes
domnul meu daca dvs vreti sa reziliati un contract de arendare nu va opreste nimeni, nimeni nu este proprietar decat dvs, si ca o obiectie , in cazul in care va este frica de o judecata dreapta puteti obiecta cu o calitate proasta a produsului primit, sau o calitate proasta a serviciilor prestate de arendator. nu ve-ti intampina probleme. nu uitati sunteti proprietar
Gresit!! Arendasul trebuie sa-si onoreze obligatiile in ficare an al arendei. In cazul in care un an a fost calamitat, reglarea se face in ultimul an al arendei. Arendasul este obligat sa-si asigure arenda.. Mai cititi si nu dat sfaturi inutile.
Nu doresc sa intru in polemica cu dumneavoastra, mai ales ca sunteti "mediator", dar nu mai dati sfaturi incorecte. N.c.c. reglementeaza, in general, contractele de orice natura si in special, ca o paranteza, contractele de arenda. In materia vanzarii unui teren agricol din extravilan, N.C.civ. este amendat de L. 17/2014. care reglemenreaza expres preemtori: coproprietarii, arendasii, vecinii si statul. Se afiseaza la primarie oferta de vanzare si prin cererea de afisare se trec preemtorii cunoscuti. Este o intreaga procedura, nu mai trebuie anuntat arendasul. Este bine sa va mai "updatati"

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In primul rand faceti o notificare arendasului prin care il anuntati ca doriti sa reziliati contractul si mentionati ca motivare una sau mai multe din clauzele din contact, neexecutate din culpa arendasului: neplata arendei la timp, calitatea precara a produsului, exploatarea incorecta a terenului,etc. (nu trebuie sa fie cumulativ). Aceeasi notificare o trimeteti, spre stiinta, primariei unde a fost inregistrat contractul. Retineti: nu arendatorul are abligatia sa inregistreze contractul la consiliul local, ci arendasul. (domnul mediator face confuzie). Notificarea trebuie trimisa recomandat cu aviz de primire. Daca dupa 30 de zile arendasul nu va raspunde sau nu este de acord cu rezilierea, depuneti in instanta o cerere de reziliere (atasand notificarea), motivand-o la fel si solicitati judecarea in lipsa. ( nu puneti avocat ca mai rau va incurcati). Daca arendasul face intampinare sau cerere reconventionala atunci cereti un termen pentru a pune un aparator.
Mai retineti: mai toti arendasi sunt de rea credinta iar primariile, din diverse motive, tin cu ei. Nu va temeti de instanta, este un simplu contract, iar dumneavoastra sunteti parte in el, mai mult sunteti proprietar si ati dat terenul intr-o folosinta precara si daca nu sunteti multumit de cum il exploateaza, il luati inapoi. Doar trebuie sa aratati neexecutarea unei obligatii contractuale din culpa arendasului ca sa nu-i dati posibilitatea sa ceara daune. Bafta!
marinpreda, utilizator