Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract de arenda

Am un contract de arenda, eu fiind arendatorul.
Arendasul nu si-a indeplinit obligatiile din contract (nu a dat toata cantitatea de cereale prevazuta si nici la timp). Doresc sa reziliez contractul. Cum procedez ?
Unde ma adresez,carei autoritati (mai ales ca nu am nici un document doveditor) pentru ca rezilierea sa fie valabila, legala? Trebuie o cerere tip?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Puteti trimite cererea de chemare in judecata prin posta si puteti solicita judecarea in lipsa.
Exista taxe judiciare de timbru in functie de obiectul cererii de chemare in judecata, conform cu dispozitiile Oug 80 /2013.