Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita mobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita mobiliara

as vrea sa aflu mai multe despre executarea silita mobiliara.
va recomandam sa ridicati o problema punctuala pentru a primi, poate, un raspuns sau sa recurgeti la un tratat de executare silita, daca doriti "sa aflati cat mai multe"
Prin acest mijloc se realizeaza valorificarea bunurilor mobile ale debitorului urmarit. Procedura de executare cunoaste trei faze: 1) identificarea si sechestrarea bunurilor; 2) vanzarea bunurilor la licitatie; si 3) distribuirea sumei.
Executarea silita mobiliara este precedată de o somaţie în care i se conferă debitorului o zi liberă pentru a face plata voluntar. Dacă somaţia nu este urmată de executare, după trecerea termenului(o zi),executorul judecătoresc se va deplasa la locul unde se află bunurile mobile proprietatea debitorului şi va proceda la invetarierea şi apoi sechestrarea lor.Măsura sechestrării bunurilor odată cu somaţia trebuie luată doar dacă exista pericol evident de sustragere a bunurilor
Marina Loredana Mihailescu, Avocat